Podporucznik Tahlia Britton została pierwszą kobietą, która spełniła wszystkie wymogi i została nurkiem w marynarce wojennej Irlandii. Po pomyślnym ukończeniu trwającego 11 tygodni, niezwykle wymagającego szkolenia, 14 sierpnia wraz z dwoma kolegami z bazy marynarki wojennej Haulbowline w hrabstwie Cork, otrzymała swój logbook i została uroczyście przyjęta w poczet nurków Irish Naval Service.
Jest to bez wątpienia wielkie osiągnięcie 29-letniej Irlandki, gdyż kurs szkoleniowy dla nurków Irish Nval Service posiada 70% wskaźnik rezygnacji i jest powszechnie uważany za najtrudniejszy pod względem fizycznym i psychicznym z pośród wszystkich szkoleń dostępnych dla żołnierzy Sił Obronnych Irlandii, z wyjątkiem selekcji do jednostki specjalnej Army Ranger Wing.
Elitarna grupa nurków irlandzkiej marynarki wojennej składa się z około 30 starannie wyselekcjonowanych żołnierzy, wchodzących w skład morskiej jednostki nurkowej, która jest odpowiedzialna za poszukiwania i wydobywanie, inżynierię podwodną i operacje usuwania niebezpiecznych znalezisk, jak np. amunicja i materiały wybuchowe.
Donegal woman becomes first female diver in naval history
History was made today when a 29-year-old Donegal woman became the first ever female to graduate as a navy diver. Tahlia Britton successfully completed a gruelling and physical training course for a place in the Navy diving unit. | Read: https://bit.ly/2PQlXC7
Posted by RTÉ News on Friday, August 14, 2020
Szkolenie odbywa się zwyczajowo zimą, ale w przypadku rocznika 2020 został opóźniony przez pandemię koronawirusa. Spośród 10 uczestników, którzy musieli łącznie wyrobić normę 100 godzin nurkowań w różnych warunkach, podporucznik Britton i jej dwaj koledzy byli jedynymi, którzy dotrwali do końca kursu.
Pochodząca z Donegal Tahlia Britton ma 29 lat i w irlandzkiej służbie morskiej służy od 6 lat. Jest oficerem artyleryjskim na przybrzeżnym okręcie patrolowym LE James Joyce. Po kolejnym trwającym 5 tygodni szkoleniu w nurkowaniu na specjalnych mieszankach gazowych, wróci na swój okręt gotowa do podjęcia służby w nowej roli. Kolejnym krokiem na jej nurkowej ścieżce ma być szkolenie z usuwania min, które zostanie przeprowadzone w Kanadzie.
W Wielkiej Brytanii Royal Navy posiadała w swoich szeregach kobiety na stanowisku nurka, zanim zdecydowano, że są one bardziej niż mężczyźni narażone na chorobę dekompresyjną. Polityka ta została uchylona w 2010 r., kiedy porucznik Catherine Ker została pierwszą kobietą, która ukończyła szkołę nurkowania Royal Navy.
Foto: Irish Naval Service
Dla pasjonatów historii nurkowania polecamy zapoznanie się z ciekawym tekstem na temat początków nurkowych oddziałów specjalnych, który pojawił się w 11 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.