Architekci i naukowcy zajmujący się morzem z University of Hong Kong – HKU, wspólnie opracowują nowatorski sposób odbudowy raf koralowych. Polega on na drukowaniu w technologii 3D specjalnie zaprojektowanych płytek rafy, w celu ponownego zasiedlenia ich przez koralowce.
Badacze z HKU mają nadzieję, że efekt ich prac pomoże nie tylko odbudować rafy w wodach Hongkonu, ale również umożliwi zadbanie o ich biologiczną różnorodność oraz stanie się efektywnym narzędziem, które z powodzeniem będzie mogło zostać zastosowane w innych regionach świata.

Według badaczy, koralowce osadzone w specjalnie zaprojektowanych płytkach mają dużo większą szansę, aby przetrwać i rozwijać się na morskim dnie.
Projekt został zlecony przez Departament Rolnictwa, Rybołówstwa i Ochrony (AFCD) w ramach aktywnego zarządzania zbiorowościami koralowców. Architekci z laboratorium Robotic Fabrication Lab oraz naukowcy morscy ze Swire Institute of Marine Science (SWIMS) na HKU, współpracowali przy produkcji płytek, a następnie monitorowali rozwój społeczności koralowców w parku morskim.

Wspomniany park, to lokalny hotspot bioróżnorodności, na który składają się ponad trzy czwarte wszystkich koralowców tworzących rafy w Hongkongu i ponad 120 gatunków ryb. Jednak w ostatnich latach stopniowa degradacja środowiska koralowców, proces znany jako bioerozja, w połączeniu z blaknięciem korali i przypadkami masowej śmiertelności w latach 2015-2016, poważnie zagroził przyszłości tamtejszych raf.

W ramach realizowanego projektu stworzono specjalne płytki rafowe wykonane z terakoty i drukowane w technologii 3D. Następnie w lipcu 2020 r., w trzech wybranych miejscach w parku morskim: Coral Beach, Moon Island oraz osłoniętej zatoce w pobliżu WWF Marine Life Centre, utworzono z nich obszar o powierzchni zajmującej łącznie około 40 m².

Płytki ze sztucznej rafy są specjalnie zaprojektowane, aby wspomóc odbudowę koralowców, zapewniając strukturalnie złożoną podstawę do mocowania ich i zapobiegania sedymentacji, jednemu z głównych zagrożeń na jakie narażone są korale. Stanowią one kotwice dla koralowców okazjonalnych (corals of opportunity – COPs – ang.), czyli wypuszczonych fragmentów koralowców, które nie przeżyją samodzielnie, dając im drugą szansę na rozwój.

Płytki wysiane fragmentami koralowców ustawiono w lipcu 2020 r., a do badań wybrano trzy gatunki powszechnie występujące w regionie: Acropora, Platygyra i Pavona. Mają one różne formy wzrostu, tworząc zróżnicowane środowisko dla innych gatunków morskich. Morscy naukowcy ze SWIMS zbadają skuteczność odbudowy przy użyciu mono, poli i miksu wspomnianych trzech gatunków. Wzrost koralowców na płytkach będzie monitorowany przez następne półtora roku.

128 elementów kafli rafowych o średnicy 600 mm zostało wydrukowanych za pomocą zrobotyzowanej metody druku 3D w glinie z wykorzystaniem typowej gliny terakotowej, a następnie całość wypalono w temperaturze 1125°C. Projekt został zainspirowany wzorami typowymi dla koralowców i zintegrował kilka aspektów performatywnych odnoszących się do specyficznych warunków panujących na wodach Hongkongu.

Oprócz nowatorskiego projektu płytek zastosowane materiały są bardziej przyjazne dla środowiska niż konwencjonalne użycie betonu i metalu. Kafle zostały wydrukowane w glinie, a następnie utwardzone do terakoty w piecu. Zespół planuje rozszerzyć współpracę o nowe projekty z dodatkowymi funkcjami do odtwarzania dna morskiego w regionie.

Naukowcy mają nadzieję, że ta nowa metoda tworzenia sztucznych płyt rafowych pomoże w skuteczniejszej odbudowie koralowców i ochrony bioróżnorodności oraz stanie się istotnym wkładem w trwające globalne wysiłki na rzecz ratowania zdegradowanych systemów raf koralowych.
Koralowce to niezwykłe organizmy tworzące wspaniałe struktury. Poznajcie je w artykule Małgorzaty Sobońskiej opublkikowanym w 14 nuemrze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.