Złote skrzydło znalezione tego lata przez płetwonurków u wybrzeży Atlantyku na Florydzie, okazało się być brakującym fragmentem odkrycia dokonanego prawie 10 lat wcześniej! Wówczas grupa poszukiwaczy skarbów z 1715 Fleet Society odnalazła na morskim dnie liczącą sobie 300 lat złotą statuetkę pelikana z jednym skrzydłem.
Zarówno mierząca 14 cm wysokości złota figurka oraz brakujące skrzydło pochodziły z hiszpańskiego statku, który rozbił się i zatonął w 1715 roku. Statuetka została znaleziona w sierpniu 2010 roku przez Bonnie Schubert podczas poszukiwań prowadzonych za pomocą podwodnego wykrywacza metali, około 300 metrów od plaży Frederick Douglass w Fort Pierce.
Rozbity statek wchodził w skład floty 11 jednostek pełnych skarbów, które znajdowały się w podróży powrotnej z Kuby do Królestwa Hiszpanii. Ostatniego dnia lipca 1715 roku, statki uciekały przed potężnym huraganem i szukając schronienia dotarły do wybrzeży położonej nieopodal Florydy.
Niestety na niewiele się to zdało i żywioł i tak roztrzaskał hiszpańską flotę, a dzieła zniszczenia dopełniła okoliczna rafa. W wyniku zatonięcia statków wypełnionych złotem, obszar pomiędzy miastami St Lucie i Sebastian otrzymał nazwę „Treasure Coast”, a każdego roku w okresie od maja do września amerykańscy nurkowie szukają tam zatopionych artefaktów.
Pomimo braku skrzydła figurka ptaka – którego początkowo uważanego za orła, została sprzedana za okrągłą sumkę 150 tys. USD, z czego zgodnie z obowiązującym prawem 20% zasiliło kasę stanu Floryda.
Teraz brakujące skrzydło z przymocowanym złotym łańcuchem zostało znalezione nieopodal miejsca, w którym 10 lat wcześniej odnaleziono statuetkę pelikana. Szczęście uśmiechnęło się do Henry’ego Jonesa, kapitana łodzi Perfect Day i członka jego załogi Tracy Newman. W ciągu ostatniej dekady wielokrotnie przeszukiwali teren w poszukiwaniu brakującego elementu i w końcu dopięli swego!
Uważa się, że statuetka znana jako Pelikan Pobożności była relikwiarzem, w którego wnęce przechowywane były święte relikwie. Pelikan – matka biorąca krew z własnej piersi, aby nakarmić wygłodniałe pisklęta, symbolizowała Chrystusa Odkupiciela, który przelał swoją krew na krzyżu.
Pelikan pobożności jest obecnie wyceniany na kwotę 885 tys. USD. Jego nabywca jest zainteresowany nabyciem brakującego skrzydła, o ile jego cena będzie odpowiednia.
Nie da się ukryć, że odnalezienie brakującego fragmentu figurki to niezwykła historia, ale również spory zwrot w sprawie wartości artefaktów. Bazując na podobnych przypadkach możemy śmiało założyć, że komplet znajdujący się w posiadaniu jednego nabywcy, będzie wart więcej niż suma obu przedmiotów jeżeli będą miały różnych właścicieli.
Źródło: 1715 Fleet Society
Jeżeli pasjonują cię odkrycia i eksploracja wraków, polecamy twojej uwadze artykuł znajdujący się w 11 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.