Grupa nurków technicznych działających pod egidą Ghost Diving przeprowadziła skuteczną akcję oczyszczenia z wraku okrętu podwodnego HMS Perseus.
W wyniku całej operacji udało się skutecznie usunąć nagromadzone przez lata pozrywane sieci i zaczepy. Dzięki temu wrak brytyjskiego okrętu z czasów II wojny światowej prezentuje się pełnią blasku i jest dużo bezpieczniejszym celem nurkowań.
Niesamowita historia HMS Perseus
W przypadku tego konkretnego wraku mówimy nie o pierwszym lepszym zatopionym okręcie, a prawdziwej legendzie! Historia związana z HMS Perseus jest tak niesamowita, że przez długi czas mało kto w nią wierzył. Na szczęście ostatecznych dowodów dostarczyli nurkowie, którzy odnaleźli wrak w 1996 roku. Brzmi tajemniczo? Świetnie! Jeżeli do tej pory nie poznaliście historii „Perseusza”, to koniecznie musicie to nadrobić!
Wrak okrętu HMS Perseus spoczywa na głębokości 52 metrów, w wodach pomiędzy greckimi wyspami Kefalonia i Zakintos. Jest to niezwykle popularne miejsce wśród nurków technicznych, ale również wśród lokalnej fauny. Niestety pozrywane sieci stanowią dla zwierząt śmiertelne zagrożenie, dlatego konieczne było podjęcie stanowczych działań.
Smutne statystyki
Według szacunków badaczy, każdego roku miliony zwierząt giną w wyniku uwięzienia w pozrywanych sieciach-widmach. Dlatego konieczne jest prowadzenie działań, które systematycznie będą tę liczbę niwelować. Na szczęście zarówno zwiększająca się świadomość ludzi, jak i rozwiązania technologiczne, pozwalają na prowadzenie coraz sprawniejszych działań w tym zakresie.
Pomiędzy 22 a 26 lipca, nurkowie Ghost Diving wspierani przez członków Aquatic Scuba Diving Club of Kefalonia, wykonali trzy 65-minutowe nurkowania na wraku HMS Perseus. Efekt? Skutecznie oczyszczono jednostkę z zalegających fragmentów sieci. W ciągu 5 dni nurkowań z wraku Perseusza i wraków zalegających na podobnej głębokości, udało się usunąć łącznie pół tony sieci widm!
Usunięcie sieci
Najpierw przeprowadzono rekonesans, aby dokładnie ocenić rozmiar prac i przygotować plan sprawnego działania. Podjęto decyzję, aby w pierwszej kolejności skupić na usunięciu sieci z kiosku i z dziobowej części kadłuba. Zadanie było bardzo trudne i wymagało olbrzymiego skupienia, gdyż przez lata w sieciach nagromadziła się masa długich fragmentów lin. Stwarzały one poważne zagrożenie dla nurków oczyszczających wrak HMS Perseus.
Należący do sił Royal Navy wrak HMS Perseus spoczywa na głębokości 52 metrów, w wodach pomiędzy greckimi wyspami Kefalonia i Zakynthos. Jest to niezwykle popularne miejsce wśród nurków technicznych, ale również wśród lokalnej fauny. Niestety pozrywane sieci stanowią dla zwierząt śmiertelne zagrożenie, dlatego konieczne było podjęcie stanowczych działań.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Healthy Seas i oprócz usunięcia pozrywanych sieci obejmowało także społeczną akcję uświadamiającą. Przeprowadzono ją w Kefalonii z udziałem lokalnych grup i artystów. Wszystko po to, aby podkreślić znaczenie morskich i przybrzeżnych obszarów Natura 2000, znajdujących się wokół wyspy. Chodziło również o podnoszenie świadomości na temat zanieczyszczenia morza przez sieci-widma.
Na początku czerwca 2020 r. informowaliśmy o podobnej akcji usunięcia sieci-widm z bałtyckiego wraku SS Hispania, wówczas fantastyczne zdjęcia parowca wykonał Alex Dawson.
Pozrywane sieci rybackie odzyskane podczas tej misji pokonają teraz drogę od odpadów do odzieży. Zostaną przetworzone wraz z innymi odpadami nylonowymi w przędzę ECONYL®. Stanowi ona podstawę nowych produktów, takich jak skarpetki, stroje kąpielowe, odzież sportowa czy dywany.
Wrak HMS Perseus uchwycony w obiektywie Martina Strmiski pojawił się na okładce, a także jako bohater artykułu w 9 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.