Na hiszpańskich Balearach archeolodzy podwodni dokonali spektakularnego odkrycia. W jednej z tamtejszych zalanych jaskiń odkryli depozyt kilkuset amfor, które pochodzą jeszcze z czasów rzymskich. Choć dokładny kontekst pozostawienia artefaktów nie jest obecnie znany, to przypuszcza się, że była to część religijnego obrzędu w postaci złożenia ofiary.
Badacze natrafili na to wspaniałe znalezisko podczas eksploracji zalanej jaskini Fuente de Ses Aiguades, znajdującej się w pobliżu zatoki Alcúdia, w północno-wschodniej części Majorki, największej wyspy wchodzącej w skład Archipelagu Balearów. Oprócz starożytnych amfor odkryto także szczątki zwierząt, w tym również należące do wymarłego gatunku kozy jaskiniowej.
Jaskinia została odkryta w 1998 roku i w świecie nauki od razu zrobiło się o niej głośno. Podczas ekspedycji z 2000 roku, przeprowadzonej pod kierownictwem Xisco Gracii, udało się odnaleźć 189 amfor. Jednak aż do teraz jaskinia pozostawała niemal niepoznana.
Wraz z nadejście 2020 roku naukowcy postanowili zmienić ten stan rzeczy i zmapować jej wnętrze przy wykorzystaniu najnowszej technologii. Jak widać była to słuszna decyzja, a we wnętrzu na świat nauki czekał kolejny skarb.
“Wprawdzie w jaskini przeprowadzono eksplorację w 2000 roku, jednak 20 lat to prawdziwa przepaść pod względem technologicznym. Dziś eksperci mogli dokładniej ją zbadać przy użyciu nowoczesnego sprzętu, w wyniku czego znaleziono około 200 amfor” – powiedział Manel Fumás, kierownik projektu badawczego
Do groty, która mierzy około 180 metrów długości i jest pełna stalaktytów oraz wielu komór powietrznych, można dostać się wąskim pionowym szybem, wykorzystując w tym celu system kół pasowych i bloczków. Teraz, dzięki nowoczesnej technologii skanowania 3D, naukowcy będą mogli stworzyć szczegółowy obraz jaskini.
„To co nas najbardziej zastanawia, to dlaczego w jaskini znajduje się tak wiele amfor. Tego typu depozyt nie jest czymś spotykanym. Można założyć, że jakaś niewielka ilość amfor mogła spaść, gdy zerwało się koło pasowe, ale nie 200 sztuk!” – wyjaśnia Fumás
Na podstawie przeprowadzonych oględzin i pojemności naczyń, badacze są najbardziej skłonni do przyjęcia hipotezy, iż odnalezione amfory stanowią formę ofiary, którą np. żeglarze pozostawili tam celowo. Z przeprowadzonego rekonesans wynika, że jaskinia stanowiła swego rodzaju miejsce kultu i obrzędów religijnych.
Badaczom udało się również odnaleźć szczątki różnych zwierząt, w tym takie, które należą do gatunku wymarłej już kozy Myotragus balearicus. Zwierzę określane jako koza jaskiniowa wyginęło około 5000 lat temu. Dalsze badania w jaskini będą prowadzone również pod tym kątem.
Naukowcy zapowiadają, że wyniki badań podsumowujące najnowsze odkrycia i ustalenia, zostaną opublikowane jeszcze w tym roku.
Źródło: Sonars – Asociación Nacional de Arqueología Subacuática
Jeżeli pasjonują Was podwodne odkrycia, może warto pomyśleć o zostaniu podwodnym archeologiem? Więcej o tym, jak tego dokonać, dowiecie sie w 13 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.