W pobliżu wybrzeża Walii odnaleziono wrak lądownika z czasów II wojny światowej, o którym do tej pory sądzono, że zatonął w zupełnie innym miejscu. Jednostki typu Landing Craft Tank – LCT, wykorzystywane były przez Royal Navy do desantu czołgów. Odnaleziony egzemplarz pochodzi z 1943 r., kiedy zaginął wraz z całą 14-osobową załogą.
Jednostka LCT 326 typu Mk3 została wybudowana w stoczni Tees-Side Bridge w Middlesbrough i mierzyła 59 metrów długości oraz 9.8 metra szerokości. Do służby w Royal Navy weszła 15 kwietnia 1943 roku i wykorzystywana była aż do zaginięcia 2 lutego 1943 roku.
Przez 77 lat wydawało się, że lądownik LTC 326 trafił na minę lub zatonął w wyniku sztormu, w pobliżu wyspy Man. Jednak najnowsze ustalenia ekspertów z uniwersytetów Bangor i Bournemouth każą twierdzić, że jednostka znajduje się aż 100 mil od lokacji, wytypowanej jako najbardziej prawdopodobne miejsce zatonięcia.
Dzięki zabranej dokumentacji badacze ustalili, że LCT 326 znajduje się na głębokości około 90 metrów, na morskim dnie w pobliżu wyspy Bardsey, w północnej części Walii. Dokumentację i nowe ustalenia wykonano na podstawie prac przeprowadzonych z jednostki badawczej Prince Madog. Jednak materiały dotyczące wraku lądownika, to zaledwie niewielka część pracy jaką wykonano.
„Wrak LCT 326 jest jednym z ponad 300 miejsc na walijskich wodach, które zostały zbadane przez załogę RV Prince Madog. Celem tego projektu jest zidentyfikowanie jak największej liczby wraków w walijskich wodach, aby móc rzucić nowe światło na drzemiące w nich dziedzictwo. Ten aspekt projektu zaowocował wieloma nowymi i ekscytującymi odkryciami dotyczącymi obu wojen światowych.” – powiedział dr Innes McCartney, niezwykle ceniony ekspert z uczelni Bournemouth.
Lądowniki typu Landing Craft Tank były wykorzystywane w wielu akcjach desantowych, m.in. podczas legendarnego lądowania Aliantów w Normandii, określonego kryptonimem D-Day.
Ponieważ mamy do czynienia z mogiłą wojenną, to nowa lokalizacja wraku LCT 326 zostanie zgłoszona admiralicji, aby można było poprawić zapisy i dokładnie oznaczyć miejsce spoczynku 14 członków załogi.
Źródło: glasgowtimes.co.uk
Jeżeli pasjonują cię odkrycia i eksploracja wraków, polecamy twojej uwadze artykuł znajdujący się w 11 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.