Wiosną ruszą poszukiwania XVII-wiecznego wraku z cennym ładunkiem

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 12, 2020 16:55

Wiosną ruszą poszukiwania XVII-wiecznego wraku z cennym ładunkiem

Wiosną bieżącego roku Hiszpania i Meksyk zamierzają rozpocząć poszukiwania wraku hiszpańskiego okrętu, który zatonął w wodach Zatoki Meksykańskiej w 1631 r. Nie chodzi jednak o pierwszy lepszy wrak, a o pozostałości jednostki Nuestra Señora del Juncal, która w drodze powrotnej na Półwysep Iberyjski przewoziła niezwykle cenny ładunek złota i srebra.

W 1630 roku okręt Nuestra Señora del Juncal wschodził w skład floty liczącej 13 jednostek, które opuściły port w Kadyksie i udały się do Ameryki. Podróż przebiegła pomyślnie i po zrealizowaniu swojej misji, w maju lub czerwcu 1631 r., hiszpańskie statki załadowane cennymi towarami miały wyruszyć w drogę powrotną. Wypłynięcie jednak opóźniało się z uwagi na zagrożenie w postaci piratów, grasujących w okolicach zachodniego wybrzeża Kuby.

Kiedy w październiku hiszpańska flota w końcu wyruszyła w morze, to kilka dni po opuszczeniu portu San Juan de Elúa w Veracruz, została złapana przez silny sztorm. W wyniku uszkodzeń doznanych podczas burzy, po kilkunastu dniach walki na morzu o przetrwanie, zatonęły dwie jednostki – Santa Maria i stanowiąca cel wiosennych poszukiwań Nuestra Señora del Juncal.

ship

Ryzyko załapania przez sztorm i walki z żywiołem było spore i od początku wszyscy zdawali sobie z tego sprawę. Jednak w Hiszpanii zapotrzebowanie na cenny ładunek szlachetnych metali było tak duże, że podjęto decyzję o wypłynięciu w bardzo niesprzyjającej porze roku, kiedy na morzu panuje chłodny front i szaleją burze.

Historię ostatnich dni oraz zatonięcia Nuestra Señora del Juncal opisano w szczegółach, gdyż z pokładu okrętu uratowało się 39 członków załogi. Teraz, niemal 400 lat później, bazując na tych informacjach zostanie przeprowadzona 10-dniowa ekspedycja poszukiwawcza, którą poprowadzą eksperci z National Museum of Subaquatic Archeology w Kartagenie.

Za stronę finansową projektu odpowiedzialne będą wspólnie Hiszpania i Meksyk, co jest pokłosiem ustaleń i podpisanych porozumień z 2014 r. Oba kraje z uwagi na silne związki historyczne, zobowiązały się do partnerskiego prowadzenia projektów archeologicznych, dotyczących ich wspólnego dziedzictwa.

Źródło: eluniversal.com.mx, mexiconewsdaily.com


Jeżeli pasjonują cię odkrycia i eksploracja wraków, polecamy twojej uwadze artykuł znajdujący się w 11 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 12, 2020 16:55

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2020