Świat nauki zidentyfikował 4 nowe gatunki chodzących rekinów. Te niezwykłe i urocze zwierzęta zostały odkryte i zbadane w wodach Australii i Nowej Gwinei. Ale czym w ogóle są chodzące rekiny? To niewielkie, mierzące poniżej 1 m stworzenia, które w drodze ewolucji zaadaptowały swoje płetwy do poruszania się w sposób bardziej charakterystyczny dla ssaków niż ryb.
Co więcej, zbadane gatunki nie tylko świetnie sobie radzą poruszając się po morskim dnie i płytkich wodach, ale również potrafią poradzić sobie na lądzie! Do tego naukowcy zapewniają, że są zupełnie niegroźne, a im dłużej się z nimi obcuje, tym bardziej wydają się urocze.
„Są niesamowicie uroczymi małymi zwierzętami i naprawdę bardziej przypominają gekona niż rekina” – powiedział Mark Erdmann, ekolog z California Academy of Sciences i wiceprezes Asia-Pacific Field Division of Conservation International
Erdmann był częścią zespołu naukowców, którzy spędzili 12 lat badając chodzące rekiny. Wyniki ich pracy zostały opublikowane ostatnio w prestiżowym czasopiśmie naukowym Marine and Freshwater Research. Badania pozwoliły również poszerzyć rodzinę chodzących rekinów z 5 do 9 gatunków.
Według dziennikarzy magazynu Science Alert, wszystkie chodzące rekiny należą do rodzaju Hemiscyllium i ewoluowały w ten konkretny sposób, aby odnieść sukces w swoim unikalnym środowisku raf koralowych, gdzie mogą polować podczas odpływów.
„Mierzące średnio mniej niż metr chodzące rekiny, nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzi, a ich zdolność do wytrzymania niskiego poziomu tlenu i chodzenia przy pomocy płetw, daje im niezwykłą przewagę nad ofiarami w postaci różnej maści skorupiakami i mięczakami” – powiedział dr Christine Dudgeon z University of Queensland, współautor badań
Przeprowadzone testy DNA wykazały również, że zbadane gatunki, to najmłodsi przedstawiciele rekinów na naszej planecie. Badacze podkreślili również, że z całą pewnością istnieje jeszcze wiele gatunków chodzących rekinów, gdyż ryby te są charakterystyczne dla niewielkiego obszaru na którym wyewoluowały i są z nim ściśle związane.
Źródło: Marine and Freshwater Research, University of Queensland
Jeżeli interesują was rekiny i spotkania z nimi, to koniecznie musicie zajrzeć do 9 numeru kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.