Dokładnie w 75 rocznicę największej tragedii morskiej w historii – zatopienie statku Wilhelm Gustloff, swoją premierę będzie miała niezwykle ciekawie zapowiadająca się książka „Route of Death” Tomasza Stachury. Dla osób śledzących dotychczasowe dokonania Tomka, z pewnością jest to jest to wydawnictwo obok którego nie można przejść obojętnie.
Autor znany m.in. ze wspaniałych fotografii i udziału w wielu nurkowych projektach wrakowych, postanowił zebrać swoje doświadczenia i zawrzeć je w formie książki. Osią akcji będą bałtyckie wraki niemieckich statków, biorące udział w operacji ewakuacyjnej Hannibal i zatopione przez sowietów w 1945 roku.
Nic w tym dziwnego. Wszakże tuż pod naszym nosem mamy wraki jednostek, które pochłonęły olbrzymią liczbę ofiar i zyskały miano największych tragedii w dziejach żeglugi. W ostatnim czasie to właśnie „Wielkiej Trójce” (Steuben, Gustloff i Goya) Stachura oraz grupa Baltictech poświęcili najwięcej uwagi.
30th January is the 75th anniversary of the world’s largest maritime disaster – The sinking of the Wilhelm Gustloff. It…
Posted by Tomasz Stachura on Tuesday, January 21, 2020
W ramach legalnych nurkowań prowadzonych za zgodą i wspólnie z przedstawicielami odpowiednich instytucji, udało się przeprowadzić pełną inwentaryzację tych wraków. Co smutne, dopiero pierwszą i zarazem ukazującą ogrom strat i dewastacji poczynionych przez nurków z całej Europy, którzy w ostatnich dwóch dekadach nielegalnie prowadzili nurkowania rozkradając historyczne wraki.
„Po pracy przy tych projektach stworzyłem książkę „Route of Death”. Znalazło się w niej wiele nigdy niepublikowanych wcześniej zdjęć podwodnych, pokazujących aktualny stan wraków oraz wiele informacji historycznych, opisujących ostatnie dni Prus Wschodnich z perspektywy prowadzonej ewakuacji.”
Książka ukaże się 30 Stycznia 2020 roku, dokładnie 75 lat po tym jak Gustloff opuścił Gdynię, a następnie został zatopiony na wysokości Łeby. Premiera i wieczór autorski odbędą się w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni 30 stycznia 2020 r. o godz 18.00, gdzie oprócz spotkania będzie można zakupić książkę. Dzień po premierze książkę będzie można nabyć na stronie autora – stachuraphoto.com
Więcej o różnych inicjatywach związanych z wrakami Morza Bałtyckiego, przeczytacie w wywiadzie z Tomaszem Stachurą zamieszczonym w 9 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.