W minionym tygodniu poinformowano o odnalezieniu wraku brytyjskiego okrętu podwodnego HMS Urge. Jednostka Royal Navy zaginęła 29 kwietnia 1942 r. w wodach Morza Śródziemnego i aż do teraz jej los nie był znany. Z relacji archeologów podwodnych, którzy badali wrak wynika, że zachował się on w fantastycznym stanie.
O odkryciu HMS Urge poinformowano w czwartek, 31 października. Dla Wielkiej Brytanii zlokalizowanie wraku jest niezwykle ważnym wydarzeniem, gdyż na pokładzie zginęło 32 marynarzy oraz 11 osób z personelu marynarki i 1 dziennikarz. Dziś historycy zapisują ostatnią kartę w ich historii. Dzięki temu wkrótce rodziny oraz wszyscy zainteresowani poznają przyczyny zatonięcia okrętu oraz miejsce ostatniego spoczynku załogi.
Poszukiwania
Poszukiwania prowadzone były przez zespół archeologów Uniwersytetu Maltańskiego pod kierownictwem profesora Timmy’ego Gambina, którego wcześniejsze osiągnięcia mogliście poznać na łamach naszego Magazynu DIVERS24. Na wrak trafiono przeczesując morskie dno z wykorzystaniem sonaru.
Uszkodzenia odnalezione na dziobie wraku okrętu podwodnego wskazują, że bez wątpienia doszło tu do bardzo gwałtownej eksplozji. W związku z tym okręt musiał zatonąć bardzo szybko, nie dając nikomu najmniejszych szans na uratowanie się. Poza sekcją dziobową wrak znajduje się w fantastycznym stanie. Na dnie osiadł równo na stępce, skierowany w stronę swojego ostatniego celu – Aleksandrii – powiedział prof. Gambin
Poszukiwania wraku HMS Urge trwały przez ostatnie dwie dekady, jednak bez powodzenia. W końcu, na prośbę wnuka kapitana okrętu (będącego również jednym ze sponsorów projektu) ruszyły kolejne działania. Tego lata sprawdzono obszar będący podczas wojny mocno zaminowany przez Niemców. To właśnie tu na głębokości 108 metrów sonar wskazał interesujący obiekt. Cel dobrze rokował, a jego kształt i wymiary pokrywały się z zaginioną jednostką Royal Navy.
Charakterystyczne cechy okrętu podwodnego HMS Urge rozpoznano porównując szczegółowe zdjęcia wraku z archiwalnymi fotografiami z okresu II WŚ. Po zapoznaniu się z wynikami prac Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii oficjalnie potwierdziło identyfikację okrętu. W myśl prawa maltańskiego i międzynarodowego okręt objęto ochroną jako mogiłę wojenną.
Odnalezienie okrętu miało dla Royal Navy duże znaczenie, gdyż przebieg służby jednostki był pasmem sukcesów. HMS Urge podczas 20 patroli brał udział w ataku i zatopieniu wielu wrogich jednostek. Na pokładzie jednostki Brytyjczycy transportowali również swoich komandosów oraz agentów wywiadu na teren nieprzyjaciela.
Malta to prawdziwy nurkowy raj, niezależnie od tego, jaki rodzaj nurkowania nas interesuje. Więcej dowiecie się z artykułu zamieszczonego w 7 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.