Koniec Instytutu Morskiego jako samodzielnej jednostki badawczej

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Wrzesień 9, 2019 19:02

Koniec Instytutu Morskiego jako samodzielnej jednostki badawczej

Koniec Instytutu Morskiego –zostanie wchłonięty przez Uniwersytet Morski, informuje portalmorski.pl, powołując się na rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 sierpnia 2019 r. opublikowane w Dzienniku Ustaw 30 sierpnia 2019 r. Zgodnie z jego treścią Instytut Morski w Gdańsku stanie się częścią Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Autor artykułu informującego o powyższych zmianach podkreśla, że w praktyce oznacza to likwidację jednej z najbardziej zasłużonych jednostek naukowych działających w polskiej gospodarce morskiej i mogącej się pochwalić nie tylko bogatym dorobkiem naukowym i merytorycznym, ale również 50-letnią historią.

Z dostępnych informacji wynika, że z wnioskiem po połączenie Instytutu Morskiego w Gdańsku i Uniwersytetu Morskiego, wystąpiły władze gdyńskiej uczelni. Swoje starania motywują chęcią wzmocnienia roli i potencjału badawczego uniwersytetu. Niestety, jak słusznie zauważa portalmorski.pl, w całej sprawie wydaje się, że nikt nie wziął pod uwagę interesu drugiej z zainteresowanych stron.

Zmiany wejdą w życie z dniem 1 października 2019 roku, a co za tym idzie, pracownicy IM w Gdańsku zasilą kadrę akademicką UM w Gdyni.

Warto podkreślić, że decyzja została podjęta pomimo rozlicznych protestów ludzi ze środowisk związanych z badaniami morskimi i gospodarką morską. Istotnym elementem, który podnosi się przy krytyce podjętych ustaleń jest fakt, że przeprowadzone konsultacje były pobieżne i mają pozorny charakter, a wskutek połączenia IM i UM otrzymamy więcej szkodliwych niż pozytywnych efektów.

Źródło: portalmorski.com

[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Wrzesień 9, 2019 19:02

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Styczeń , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń