Mały melonogłów został adoptowany przez delfina! – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 6, 2019 19:20

Mały melonogłów został adoptowany przez delfina! – video

Naukowcy zaobserwowali niezwykłą i bezprecedensową sytuację, oto bowiem butlonos zwyczajny zaopiekował się maleńkim melonogłowem wielozębnym! To pierwszy znany przypadek, gdy w naturalnych warunkach, butlonos adoptował cielę innego gatunku. Poznajcie tę niezwykłą historię, którą naukowcy obserwowali i dokumentowali przez 3 lata!

Wszystko wydarzyło się w wodach u wybrzeży Polinezji Francuskiej, w południowym regionie Oceanu Spokojnego. Badacze, którzy obserwowali grupę butlonosów, byli niezwykle zaskoczeni, gdy zorientowali się, że zwierzęta należą do całkowicie odrębnych gatunków.

Trio_August_2015_B

Według Pameli Carzon, badaczki kierującej projektem z Marine Mammal Study Group, delfiny zwykle mają tylko jedno cielę w tym samym czasie, więc niezwykle rzadko zdarza się, że biorą na wychowanie kolejne. Jest to również bardzo nietypowe, by dziko żyjące ssaki, adoptowały młode innego gatunku.

Carzon i jej zespół zgromadzili dokumentację fotograficzną oraz video nietypowej delfiniej rodziny. Materiały gromadzono zarówno z lądu, jak i z łodzi. Całość została zrealizowana w ramach długoterminowego badania społeczności około 30 delfinów butlonosych.

W tym czasie melonogłów niezwykle rzadko oddalał się od swojej nowej matki i rodzeństwa. Przez większość czasy, cała trójka znajdowała się obok siebie. Adoptowanemu delfinowi nie zajęło też dużo czasu, by dopasować się do swojej nowej rodziny i zostać zaakceptowanym w społeczności butlonosów.

Melonogłów zachowywał się dokładnie tak, jak pozostałe butlonosy. Socjalizował się z innymi młodymi delfinami i towarzyszył im podczas surfowania i skoków przez fale.

screen_shot_2019-07-31_at_112752_am

W badaniu opublikowanym na łamach czasopisma Ethology, autorzy zasugerowali, że brak doświadczenia oraz osobowość matki zastępczej, mogły przyczynić się do tak niezwykłej adopcji. Stwierdzili również, że upór w utrzymywaniu relacji przez cielę z adopcyjną matką, mógł odegrać ważną rolę w ostatecznym sukcesie adopcji.

Matka i jej adoptowane cielę pozostawały razem przez prawie trzy lata. Ta dwójka trzymała się razem również po tym, jak biologiczna cielę zniknęło z nieznanych przyczyn, w wieku około półtora roku. Melonogłów zniknął mniej więcej po czasie, gdy butlonosy odstawiają swoje młode.

Źródło: smithsonianmag.com

[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 6, 2019 19:20

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019