Z dna kanału La Manche niedaleko Portsmouth wydobyto niezwykle cenny wrak samolotu bombowego z czasów II Wojny Światowej. Jest to jedyny znany egzemplarz tej maszyny, która rozbiła się w tym miejscu 75 lat temu. Obecność wraku aż do zeszłego lata pozostawała dla wszystkich tajemnicą.
Bombowiec torpedowy Fairey Barracuda, to prawdziwy biały kruk wśród maszyn walczących na europejskim niebie podczas II Wojny Światowej. Egzemplarz spoczywający na dnie kanału La Manche, w okolicach Portsmouth, odkryto podczas prac związanych z kładzeniem kabli elektrycznych pomiędzy Anglią i Francją.
Jak podaje „Wessex Archeology”, jest to jedyny kiedykolwiek znaleziony w jednym kawałku egzemplarz tego samolotu i ostatni w swoim rodzaju jaki znajduje się w całej Wielkiej Brytanii! Po tym jak przeprowadzone zostaną wszystkie niezbędne prace konserwatorskie, bombowiec będzie można oglądać jako eksponat w Royal Navy Fleet Air Arm Museum w Somerset.
Co do historii odnalezionego wraku, to uważa się, że 3-osobowy samolot wpadł w kłopoty krótko po tym, jak rozpoczął lot szkoleniowy, który miał miejsce prawdopodobnie w 1943 roku.
Euan McNeill z Wessex Archeology powiedział, że wrak samolotu znajduje się w niesamowitym stanie, pomimo tego, że przez ostatnich 75 lat był zagrzebany w morskim dnie. Do dziś nie zachował się żaden egzemplarz samolotu Fairey Barracuda, pomimo iż w Royal Air Force służyło ich 2500.
Bombowiec rozbił się na dosyć płytkiej wodzie i przy niewielkiej prędkości, dlatego na dnie znalazł się niemal nienaruszony. Wszystkie prace związane z wydobyciem wraku mają zakończyć się w ciągu najbliższych 3 tygodni. Następnie znalezisko trafi do Royal Navy Fleet Air Arm Museum, gdzie będzie remontowane i badane.
David Morris z muzeum w Somerset powiedział, że przez wiele lat pracownicy zbierali części i fragmenty tej maszyny, aby móc odtworzyć i zbudować Barracudę na potrzeby muzealnej kolekcji. Okazuje się, że dostępnych jest bardzo niewiele projektów tego modelu, tak więc odkrycie wraku w doskonałym stanie jest ogromnym krokiem naprzód w realizacji tego projektu.
Źródło: bbc.com
Foto: Stuart Martin
[pro_ad_display_adzone id=”25708″]