W wodach Morza Bałtyckiego udało się odnaleźć kolejny wrak z czasów II Wojny Światowej. Tym razem w wodach Zatoki Fińskiej zlokalizowano ostatnie miejsce spoczynku jednostki Szcz-302 „Okuń”. Informacja o znalezisku została upubliczniona dosłownie przed chwilą a o wszystkim poinformował zaprzyjaźniony z nami profil Разведывательно-водолазная команда.
Ekspedycja poszukująca wraków sowieckich jednostek z czasów II Wojny Światowej znów przeczesywała okolice pomiędzy wyspami Gogland (Го́гланд) i Bolshoy Tyuters (Большой Тютерс), położonych na terenie Zatoki Fińskiej. Był to kolejny etap serii poszukiwań, których celem jest odnalezienie wraków wszystkich okrętów pływających pod banderą ZSRR, które zatonęły w wodach Zatoki Fińskiej.
13 października 1942 roku okręt podwodny Szcz-302 „Okuń” zniknął. Od początku przypuszczano, że podzielił los kilku innych sowieckich okrętów podwodnych klasy „Szczuka” operujących w tym regionie i zatonął po wpłynięciu na niemiecką minę.
Pierwsze nurkowania potwierdziły te przypuszczenia. Wrak znajduje się na głębokości 67 metrów, a przeprowadzone oględziny pozwoliły odnaleźć ślady po eksplozji miny w okolicach trzeciego przedziału. Po wybuchu miny okręt stracił pływalność i zarył dziobem w dno pod kątem około 20°. Obecnie dziób jest prawie całkowicie zakopany, a rufa jest uniesiona ok. 4-5 metrów nad dnem.
Okręt Szcz-302 „Okuń” był jednostką klasy „Szczuka” serii III, zbudowaną w Zakładzie Nr 189 „Bałtijskij Zawod” w Leningradzie (Nr budowy 200). Stępkę pod budowę jednostki położono 5 lutego 1930 roku, a wodowanie miało miejsce 6 lutego 1931 roku. Szcz-302 przydzielony do Floty Bałtyckiej wszedł do służby 14 października 1933 roku.
Co ciekawe, wrak Szcz-302 znajduje się zaledwie milę od wraku okrętu Szcz-320, który zatonął również w 1942 roku, zaledwie tydzień wcześniej i został odnaleziony przez tę samą grupę poszukiwawczą podczas ekspedycji w 2017 roku. Łącznie udało się już zlokalizować 8 wraków okrętów podwodnych, co oznacza, że w tym regionie na terenie rosyjskich wód terytorialnych do odkrycia pozostał już tylko wrak okrętu M-96.
Jeżeli chodzi o parametry techniczne, to „Szczuki” serii III posiadały następujące parametry:
- Długość 57 metrów, szerokość 6.2 metra, zanurzenie 4.2 metra
- Wyporność standardowa wynosiła 578 ton/w zanurzeniu 704 tony
- Jednostka rozwijała prędkość 12.5 węzła na powierzchni i 8.5 węzła w zanurzeniu
- Zasięg operacyjny wynosił 6 000 Mm, przy zachowaniu prędkości 9 węzłów, a w zanurzeniu 123 Mm przy prędkości 2 węzłów
- Uzbrojenie: 6 wyrzutni torped kal. 533 mm, 1×45 mm pl
- Załogę stanowiło 34 marynarzy
Źródło: regnum.ru
[pro_ad_display_adzone id=”25708″]