Rozpoczęła się 5th European Conference on Scientific Diving

Dodane przez Andrzej Górnicki Kwiecień 25, 2019 17:25

Rozpoczęła się 5th European Conference on Scientific Diving

24 kwietnia w instytucie Instytucie Oceanologii PAN rozpoczęła się 5th European Conference on Scientific Diving, czyli europejska konferencja dotycząca nurkowania w celach naukowych. Nie mogliśmy więc postąpić inaczej niż objąć imprezę naszym patronatem medialnym, tak, by społeczność nurkowa miała szansę dowiedzieć się jak najwięcej o tej ciekawej inicjatywie.

Pierwsza edycja ECSD miała miejsce w 2015 roku w Stuttgarcie, w Niemczech. Po Kristinebergu w Szwecji, Funchal na Maderze, w Portugalii, Orkadach w Wielkiej Brytanii, w tym roku po raz pierwszy konferencja organizowana jest w Polsce. A konkretnie w Sopocie, gdzie rolę gospodarza pełni Zespół Płetwonurków IO PAN, prowadzony przez dr Piotra Bałazy.

Ideą przyświecającą zorganizowaniu tego eventu, było połączenie konferencji dotyczących badań nad wodami płytkimi i systemami słodkowodnymi, z międzynarodową konferencją dotycząca nurkowania zawodowego w celach naukowych. Celem jest zgromadzenie osób i organizacji zainteresowanych wykorzystywaniem nurkowania jako narzędzia w pracy naukowej.

Gospodarzem piątej edycji, jest Zespół płetwonurków Instytutu Oceanografii Polskiej Akademii Nauk. Zespół tworzą naukowcy o różnych specjalnościach (oceanografia, biologia, geologia czy chemia morza) wykorzystujący nurkowanie jako jedno ze swoich narzędzi badawczych.

W konferencji bierze udział około 70 uczestników z całego świata. Omawiane zagadnienia dotyczą badań prowadzonych zarówno w rejonie Bałtyku, jak i Morza Śródziemnego, na biegunach, w Arktyce i Antarktydzie oraz w górach Peru.

W śród tegorocznych prelegentów, pojawiły się znane postaci ze świata nauki m.in. dr Martin Sayer, dr Richard Pyle, dr Ken Collins oraz wielu innych. Z polskich naukowców swoje prezentacje podczas konferencji zaprezentują prof. dr Adam Sokołowski, prof. dr Piotr Kukliński, prof. dr Maria Włodarska-Kowalczuk, prof. dr Bartosz Kontny, dr Piotr Bałazy, dr Jarosław Kur i inni.

Wykłady otwierające poprowadzili prof. Jan Marcin Węsławski, dr Richard Pyle, dr Jacek Kot oraz Tomasz Stachura. Więcej na temat konferencji znajdziecie już wkrótce na naszym portalu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie konferencji.
[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Andrzej Górnicki Kwiecień 25, 2019 17:25

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Styczeń , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń