Problem z jednorazowymi opakowaniami z plastiku nie jest niczym nowym. Na szczęście od kilku lat, narastają tendencje, mające jakoś zaradzić problemowi jaki stwarza nadmiar jednorazowych opakowań, które po wykorzystaniu zamieniają się w odpadki zanieczyszczające środowisko naturalne na setki na nawet tysiące następnych lat.
W efekcie prowadzi to do degradacji całych ekosystemów, ale również bolesnej i często powolnej śmierci pojedynczych osobników, poprzedzonej niewyobrażalnymi wprost męczarniami. Dobrym przykładem (choć nie spotykanym w naszej najbliższej okolicy) są plastikowe opakowania po piwie tzw. „sixpack rings”. Są bardzo popularne np. w USA, Meksyku i Australii i niejednokrotnie mogliśmy je zobaczyć jako przyczynę cierpienia zaplątanych w nie żółwi czy ptactwa oraz zadławionych nimi fok.
Zanieczyszczenie plastikiem w rejonie Zatoki Meksykańskiej osiąga apogeum i tym bardziej powinien cieszyć fakt, że do przeciwdziałania biorą się nie tylko szeregowi użytkownicy i miłośnicy piwa, dla których czyste środowisko jest priorytetem, ale również producenci, którzy zdają się dostrzegać problem i zaczynają działać u jego źródeł.
Dobry przykład przyszedł z Florydy, gdzie już jakiś czas temu pewien browar zastąpił plastikowe opakowania czymś zupełnie nowym! Biodegradowalne opakowanie, to coś co nie tylko szybko zniknie, w przypadku trafienia do środowiska naturalnego, ale jeżeli padnie łupem morskich mieszkańców, stanie się również pożywnym posiłkiem.
Na rynku opakowanie pojawiło się po raz pierwszy jako element kampanii startupowej E6PR (Eco Six Pack Rings), której celem była popularyzacja rozwiązania, w celu jak największego obniżenia kosztów produkcji i wprowadzenia go do codziennego użycia.
Po zdjęciach wstawianych w mediach społecznościowych E6PR widać, że browarów zainteresowanych biodegradowalnymi opakowaniami wciąż przybywa i chętnie chwalą się one nowym rozwiązaniem. Pozostaje mieć więc nadzieję, że trend ten się utrzyma i systematycznie będzie rósł w siłę, nie tylko w przypadku opakowań na piwo.
Jako ciekawostkę warto odnotować fakt, że w Polsce rozwiązanie stosuje browar rzemieślniczy Inne Beczki.
Źródło: e6pr.com
[pro_ad_display_adzone id=”25708″]