Nurek znalazł największą bryłkę złota na Wyspach Brytyjskich

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 27, 2018 15:00

Nurek znalazł największą bryłkę złota na Wyspach Brytyjskich

Bryłka złota – podobno jedna z największych, jakie kiedykolwiek znaleziono w Wielkiej Brytanii – została znaleziona przez nurka w szkockiej rzece. Znalezisko nazwane Douglas Nugget waży 85,7 g, a jego wartość została oszacowana na ponad £50 000! Bryłka została odkryta dwa lata temu, ale o fakcie jej istnienia, poinformowano dopiero z końcem lipca tego roku.

Każdy kto choć raz zetknął się z nurkowaniem, zapewne słyszał o niezwykłych skarbach, jakie skrywają wody naszej planety. I nie ważne czy mowa tu o galeonach ukrytych w głębinach mórz i oceanów, bursztynowej komnacie zatopionej w pobliskim jeziorze, czy dobrach mniejszego kalibru. Każdy kto nurkuje, gdzieś z tyłu głowy ma zakodowaną informację, że pewnego dnia, w tym bliżej nieokreślonym jeszcze miejscu, będzie miał szczęście i „to” znajdzie.

Nugget 40

Nurka, który znalazł ową bryłkę, cechuje nie tylko wyjątkowe szczęście, ale również rozsądek. Zarówno w kwestii swojej tożsamości, jak i dokładnej lokalizacji rzeki, gdzie znaleziono złoto, postanowił zachować pełną tajemnicę. Wiadomo jednak, że miało to miejsce w Szkocji.

„Podążałem za pęknięciem w skale i znalazłem około 2 g złota, które następnie doprowadziło do kieszeni, gdzie odkryłem samorodek Zawołałem przyjaciela, aby rzucił okiem i obaj założyliśmy, że jest to około 5-7 g. Dopiero kiedy wydobyłem bryłkę, zdaliśmy sobie sprawę, jak duży jest. Zdjąłem rękawiczkę i podniosłem ją, a następnie wyskoczyłem z wody i krzyknąłem „bingo!” do mojego przyjaciela, obaj byliśmy oszołomieni i nie mogliśmy w to uwierzyć Nigdy nie widziałem czegoś podobnego!” – powiedział szczęśliwy znalazca

_102699437_nugget3

Znalazca na razie nie podjął jeszcze decyzji co zrobić ze swoim znaleziskiem i póki co przechowuje je w sejfie. Leon Kirk liczy, że złoto odkupi muzeum i wystawi na widok publiczny, choć może to również zrobić The Crown Estate.

„To bardzo ekscytujące i bezprecedensowe odkrycie. Jego rzadkość oznacza, że bardzo trudno jest je wycenić. Powiedziałbym, że bryłka jest warta przynajmniej £50 000, ale ponieważ jest to rzadsze niż Aston Martin lub jajko Faberge, jakiś miliarder może lekką ręką zapłacić o wiele więcej.” – powiedział Leon Kirk, ekspert z firmy Gold Panning Supplies UK

Jest to największy samorodek, jaki dotąd został odnaleziony w Wielkiej Brytanii od ponad 500 lat. Odkrycie ma więc również znaczenie w sensie historycznym. Ponieważ samorodek zawiera cząsteczki mlecznego kwarcu, bardzo prawdopodobne jest, że złoto zgromadziło się w żyle kwarcowej.

Źródło: bbc.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 27, 2018 15:00

Dołacz do nas na Facebooku

Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Wrzesień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN