W Gdyni powstanie pomnik Formozy

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Listopad 24, 2018 18:47

W Gdyni powstanie pomnik Formozy

Komandosi z elitarnej jednostki specjalnej Formoza, doczekają się swojego pomnika. Rzeźba przedstawiająca dwie postaci specjalsów w pełnym rynsztunku wynurzających się z wody, zostanie ustawiona na końcu molo południowego, w pobliżu gdyńskiego akwarium.

Pomysła stworzenia pomnika zrodził się już 4 lata temu, w 2014 roku. Teraz, dzięki jednogłośnej decyzji radnych, jego realizacja będzie w końcu możliwa. Praca mają zostań ukończone w przeciagu najbliższych 2 lat, a odsłonięcie gotowego monumentu zaplanowano na koniec sierpnia 2020 roku.

Koszt całego przedsięwzięcia ma wynieść około 0.5 mln PLN. Całą sumę ma pokryć stowarzyszenie zrzeszające byłych komandosów Formozy.

„Chcemy w ten sposób upamiętnić generała Włodzimierza Potasińskiego, naszego dowódcy i patrona jednostki. Monument ma też przypominać, że Formoza jest z Gdyni – podkreśla Dariusz Terlecki, prezes stowarzyszenia KRS Formoza, zrzeszającego byłych komandosów.”

Postacie przedstawione na pomniku mają być wiernym odwzorowaniem żołnierzy Formozy, razem z wieloma detalami ich ekwipunku. Całość ma zostać stworzona przez francuskiego artystę Michela Lenglard-Lenskiego.

Na całość ma się składać odlew z brązu, usytuowany na podstawie wykonanej z żywicy epoksydowej, której zadaniem będzie imitowanie wody. Całość zostanie ustawiona na podstawie stworzonej z zielonego granitu, oddającego kolorem barwę morza.

Źródło: trojmiasto.pl

[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Listopad 24, 2018 18:47

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020