Zakończyła się pierwsza ekspedycja w Birindisi

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Listopad 20, 2018 18:50

Zakończyła się pierwsza ekspedycja w Birindisi

Na swoim profilu w mediach społecznościowych, uczestnicy ekspedycji odbywającej się we włoskim Birindisi, poinformowali o jej zakończeniu oraz podali wstępne efekty przeprowadzonych przez siebie prac. Przypomnijmy, że polska ekspedycja wyruszyła do Włoch w poszukiwaniu wraków samolotów, które w 1944 roku latały z pomocą dla walczącej w powstaniu Warszawy.

„Zakończona została pierwsza dwutygodniowa ekspedycja we włoskim Brindisi. Celem projektu “The Lost Bombers of Brindisi” jest odnalezienie wraków trzech samolotów bombowych należących do polskich sił zbrojnych oraz US Air Force, które rozbiły się w trakcie podchodzenia do lądowania w wodach Adriatyku w 1944 i 1945 roku.”

Uczestnicy projektu przeczesywali morskie dno, mapując je z wykorzystaniem pojazdu typu AUV. Niestety mimo namierzenia kilkunastu obiektów nudzących zainteresowanie polskich poszukiwaczy, warunki atmosferyczne uniemożliwiły sprawdzenie poszczególnych pozycji przez zespoły nurkowe.

„Przy pomocy autonomicznego pojazdu podwodnego AUV przeszukano ponad 6 kilometrów kwadratowych morza w bezpośredniej odległości od lotniska. Sonar znajdujący się w pojeździe AUV zarejestrował ponad dwadzieścia obiektów, które z dużym prawdopodobieństwem mogą stanowić pozostałości poszukiwanych samolotów. Niestety warunki atmosferyczne nie pozwoliły na przebadanie w/w obiektów.”

Na szczęście to nie koniec poszukiwań. Na 2019 rok zaplanowano dalsze działania, mające na celu odnalezienie i identyfikację bombowców.

„W przyszłym roku planowana jest kontynuacja badań. W projekcie biorą również udział; Instytut Pileckiego, Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.”

Źródło: fb.com/FestiwalWrakowy

[pro_ad_display_adzone id="31298"]

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Listopad 20, 2018 18:50

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019