W wodach Morza Bałtyckiego odkryto i zidentyfikowano wrak sowieckiego okrętu podwodnego S-12. Jednostka zniknęła podczas patrolu niedaleko estońskiej wyspy Naissaar. Ostatni kontakt z załogą miał miejsce 1 sierpnia 1943 roku. Od początku podejrzewano, że okręt zatonął po wpłynięciu na niemieckie pole minowe Nashorne. Zginęło wówczas 46 marynarzy.
Wrak 1 września odwiedziła i zidentyfikowała dobrze znana naszym czytelnikom grupa rosyjskich płetwonurków Разведывательно-водолазная команда, kierowana przez Konstanina Bogdanova. W wyniku oględzin stwierdzono, że jednostka została rozerwana przez eksplozję i spoczywa na dnie, na głębokości 87 metrów, podzielona na dwa kawałki.
Po raz pierwszy wrak okrętu podwodnego w pobliżu wyspy Naissaar, został odkryty podczas wspólnego projektu z grupą fińskich nurków Divers of the Dark w 2016 roku. Wtedy Finowie po przeanalizowaniu zgromadzonych danych, zaklasyfikowali obiekt jako okręt podwodny typu „S”. Teraz nurkowie wykonali w ciągu dwóch dni trzy nurkowania i zarejestrowali dokumentację foto i video, która posłuży m.in. do dalszych badań i stworzenia wirtualnego modelu 3D.
Okręt S-12 zaliczał się do klasy Staliniec, serii IX-bis (tej samej co okręt S-13, który zatopił jednostki MS „Wilhelm Gustoloff” i SS „Steuben”). Jednostka weszła do służby we Flocie Bałtyckiej Związku Radzieckiego dopiero 24 lipca 1941 roku, choć jej budowę rozpoczęto już w 1937 roku, a ukończono rok później.
Latem 1942 roku cała sowiecka Flota Bałtycka została zamknięta w Zatoce Fińskiej, gdzie Niemcy między wyspami Gogland i Tyuters ustawili pola minowe. Od 19 września do 18 listopada 1942 roku S-12 pod dowództwem Wasilija Turajewa, przeprowadziła 62-dniową kampanię bojową – najdłuższą spośród wszystkich sowieckich okrętów podwodnych II Wojny Światowej.
30 lipca 1943 roku okręt S-12 pod dowództwem kapitana Aleksandra Baszczenki, opuścił wyspę Lavansaari i wyruszył na patrol, próbując przedrzeć się przez niemieckie pola minowe. Trasa okrętu wiodła koło wyspy Naissaar, gdzie Niemcy również rozstawili zapory minowe przeciw okrętom podwodnym.
Kalendarium ważniejszych wydarzeń ze służby okrętu podwodnego S-12
30 września 1942 r.
S-12 wystrzelił torpedy przeciwko jednostce zidentyfikowanej jako pancernik klasy Schlesien, płynącemu z Kłajpedy na Litwie. Załoga S-12 stwierdziła, że zaatakowana jednostka tonie. W rzeczywistości zaatakowany został jednak mały niemiecki trałowiec pomocniczy, ale wystrzelone torpedy chybiły celu.
5 października 1942 r.
S-12 wystrzeliwuje dwie torpedy w jednostkę określoną jako handlowa o wyporności 8000 ton, płynącą z Lipawy. Obie torpedy minęły cel.
6 października 1942 r.
S-12 wystrzeliwuje cztery torpedy przeciwko jednostce określonej jao handlowa, na południowy-zachód od Kłajpedy. Torpedy minęły cel, a statek został zaatakowany ogniem z działa kal. 100 mm, ale nie został trafiony. Ja się okazało, zaatakowana jednostka była małym niemieckim pomocniczym statkiem patrolowym V 1707 / Viking IV.
21 października 1942 r.
Około 10 mil morskich na południowy-zachód od Lipawy, S-12 storpedował i zatopił niemiecki statek handlowy „Sabine Howald”.
27 października 1942 r.
Około 20 mil morskich na północ od Lipawy S-12 storpedował i uszkodził niemiecki statek handlowy „Malgache”. Szwedzki statek handlowy „Gordias” nie został trafiony podczas tej samej próby ataku.
Źródło: uwex.org, ria.ru, uboat.net
Foto: Innokientij Olchowoj
[pro_ad_display_adzone id=”25708″]