Foliowa torebka na dnie Rowu Mariańskiego – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 13, 2018 20:18

Foliowa torebka na dnie Rowu Mariańskiego – video

Nastał kolejny smutny dzień, w którym uświadamiamy sobie, że jako gatunek zawiedliśmy i zmierzamy w niewłaściwym kierunku. W miniony weekend świat obiegła informacja, o skali zanieczyszczeń głębi oceanicznej, której symbolem stała się plastykowa torebka odnaleziona na dnie Rowu Mariańskiego, najgłębszego miejsca na Ziemi.

Naukowcy z Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology – JAMSTEC, od 30 lat badają wpływ człowieka, na zanieczyszczenie najgłębszych miejsc na Ziemi. W tym czasie zlokalizowali blisko 3500 elementów zanieczyszczających najbardziej niedostępne miejsca Pacyfiku.

017-deep-ocean-mariana-trench-plastic-pollution-1

Całość badań i obserwacji badacze z kraju kwitnącej wiśni zawarli w swoim raporcie „Human footprint in the abyss: 30 year records of deep-sea plastic debris„, który dostępny jest tutaj. Efekty badań i obserwacji trwających trzy dekady, zostały uwiecznione dzięki zdalnie sterowanym robotom typu ROV, co pozwoliło stworzyć olbrzymią dokumentację fotograficzną. Jest ona dostępna do wglądu na stronie Deep-sea Derbis Database.

Przeczesując bazę danych zebranych na w/w stronie, znajdziemy tam zapisy z 5010 zanurzeń, przeprowadzonych w oceanicznej głębi, przez różnego rodzaju urządzenia i pojazdy bezzałogowe. Podczas prowadzonych obserwacji, naukowcy zarejestrowali dokładnie 3425 śmieci, zakwalifikowanych, jako wytworzone przez człowieka makroplastiki – widoczne fragmenty, o rozmiarze większym niż 5 mm.

017-deep-ocean-mariana-trench-plastic-pollution-2

Symbolem zanieczyszczenia najgłębszych partii oceanu stała się foliowa torebka, odnaleziona nie ma równe 20 lat temu – 20 maja 1998 roku, na dnie Rowu Mariańskiego. W ciągu dwóch dekad uległa ona rozbiciu na niezliczoną ilość mikroplastików, które nadal zanieczyszczają wody oceanów.

017-deep-ocean-mariana-trench-plastic-pollution-a

Zaledwie trzech ludzi w historii naszej cywilizacji dotarło na dno Rowu Mariańskiego. Jakże przykry jest więc fakt, że kolejni „goście” na głębokości prawie 11 km okazali się być kawałkami plastyku, niszczącymi ten wciąż słabo poznany i kruchy ekosystem, a nam udało się zanieczyścić najbardziej niedostępne miejsce na naszej planecie.

017-deep-ocean-mariana-trench-plastic-pollution-3

Źródło: sciencealert.com

Nurek Tech intext
Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 13, 2018 20:18

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2019

Sortowanie
31Sty - 3LutCałodniowa Moscow Dive Show 2019
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019
9LutCałodniowa VIII Międzynarodowy Festiwal Nurkowania Wrakowego
22Lut - 24Lut 2208:00Lut 24#GoDiving - Dive Show
28Lut - 3MarLut 2810:00Mar 3Targi Nurkowe - X Edycja