Odnaleziono wrak samolotu z II WŚ ze szczątkami pilota

Dodane przez Irena Gilwatowska Marzec 3, 2018 15:58

Odnaleziono wrak samolotu z II WŚ ze szczątkami pilota

Zespół nurków odkrył ciało pilota podczas wydobywania szczątków samolotu zestrzelonego podczas II Wojny Światowej, w 1944 roku, na Pacyfiku. Wrak odnaleziono w pobliżu wyspy Ngerekebesang, należącej do Republiki Palau.

Prace eksploracyjno-wydobywcze, prowadzone były w limicie rekreacyjnym, do głębokości 30 metrów. Przez około dwa miesiące, każdego dnia po dwanaście godzin dziennie. Podczas misji odkryto wiele innych wraków samolotów, zestrzelonych w tym rejonie podczas walk w 1944 roku.

Źródło navytimes.com

„To było bardzo czasochłonne zajęcie, a zespoły spędziły bardzo dużo czasu na dnie, dzięki czemu operacja zakończyła się sukcesem”, powiedział komandor podporucznik Tim Edge oficer amerykańskiej 7 Floty.

Kolejnym etapem będą prace związane z identyfikacją szczątków i odnalezieniem oraz powiadomieniem rodziny zestrzelonego pilota.

Projekt kierowany jest przez DPAA – US Defence POW/MIA Accounting Agency, rządową agencję zajmującą się poszukiwaniami jeńców wojennych i żołnierzy zaginionych w akcji.

Źródło us navy_dpaa_divernet.com

W składzie zespołu poszukiwawczego znajdowali się nurkowie z sił lądowych, powietrznych, marynarki wojennej i Departamentu Obrony, a bazą operacji był okręt poszukiwawczo-ratunkowy USNS „Salvor”, wyposażony m.in. w komorę dekompresyjną i 40-tonowy dźwig.

Agencja DPAA prowadzi globalne poszukiwania, odzyskiwanie i prace laboratoryjne w celu zlokalizowania zaginionego podczas walk personelu, a jej misją jest zapewnienie rodzinom i narodowi amerykańskiemu możliwie najpełniejszej informacji o losie zaginionych.

Źródło: US Navy/DPAA

Nurek Tech intext
Dodane przez Irena Gilwatowska Marzec 3, 2018 15:58

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń