Sistema Cheve 2017- eksploracja meksykańskiej superjaskini

Dodane przez Irena Gilwatowska Luty 26, 2018 13:39

Sistema Cheve 2017- eksploracja meksykańskiej superjaskini

Już w najbliższą środę, 28 lutego, odbędzie się spotkanie z Witoldem Hoffmannem – uczestnikiem wyprawy eksploracyjnej USDCT, mającej na celu eksplorację meksykańskiej superjaskini – Sistema Chieve.

„Czy wiecie że w dalszym ciągu na Ziemi są miejsca niezbadane i nie tknięte stopą człowieka? Z tym drobnym szczegółem, że znajdują się one pod ziemią…” – mówi o swoim wykładzie Witold Hoffmann.

Łącznie 60 grotołazów z 8 krajów. Zaplecze w postaci kilku ton sprzętu, jedzenia i ponad 3 kilometry lin. Sistema Cheve – niesamowita jaskinia w meksykańskich górach Sierra Juarez z hydrologicznie potwierdzoną deniwelacją 2597 m (do tej pory najgłębsza jaskinia świata, Verevkina, ma „tylko” 2204m) .

„Podczas trzymiesięcznej wyprawy USDCT w 2003r. Rick Stanton i Jason Mallison dotarli na głębokość 1484 m. Za syfonem 2 zostali zatrzymani przez wielkie zawalisko blokujące przejście. Od tego czasu nikt nie podjął tak ogromnego wyzwania logistycznego, jak powrót do tego systemu. Wiosną 2017 roku wziąłem udział w przygotowywanej przez 2 lata wyprawie Billa Stone’a i USDCT (United States Deep Caving Team), której celem było dotarcie do końca tej jaskini – miejsca, które już w tej chwili pod kątem dostępności jest porównywane z ciemną stroną księżyca – i pójście dalej…” – tłumaczy Hoffmann.

W trakcie spotkania dowiecie się wszystkiego o wyprawie i jej przebiegu, który jak twierdzi sam zainteresowany „był tak nieoczekiwany, że nie powstydził by się go żaden scenarzysta”.

Data: Środa 28 luty 2018
Godzina: 19:30
Miejsce: The Brother`s Pub, ul. Szewska 19, Poznań

Źródło: fb.com/overheadme
Foto: Kasia Biernacka/kasiabiernacka.com

[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Irena Gilwatowska Luty 26, 2018 13:39

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020