Biolog morski Nan Hauser snoorklowała u wybrzeży wyspy Rarotonga, stanowiącej część łańcucha Południowych Wysp Cooka, kiedy nagle została „przesunięta” przez humbaka, który zauważył zbliżającego się w jej kierunku rekina tygrysiego! W całą historie może ciężko było by uwierzyć, gdyby nie fakt, że została zarejestrowana na kamerze.
Jak stwierdziła sama zainteresowana, całe zdarzenie może dowodzić, że wieloryby posiadają intuicyjną naturę, chronienia innych gatunków – w tym ludzi. Nan Hauser twierdzi również, że jest to pierwszy przypadek, gdy udało się udokumentować humbaka chroniącego człowieka przed rekinem.
Olbrzymi 25-tonowy wieloryb osłonił 63-letnią kobietę swoją płetwą piersiową, a następnie przez około 10 minut wskazywał kierunek, popychając ją i trącając głową. Dopiero po chwili zrozumiała, że w pobliżu znajduje się niezauważony wcześniej wielki rekin tygrysi, a wieloryb stara się ją od niego odciągnąć.
[blockquote style=”2″]„Przez 28 lat robiłam wiele by chronić wieloryby, a w tamtej chwili, nawet nie przeszło mi przez myśl, że tym razem to jeden z nich chroni mnie!” – wspomina całą sytuację Hauser.[/blockquote]
Zachowanie wieloryba nazwała altruistycznym i porównała do tego, którym odznaczają się strażacy, ratujący obce sobie osoby z płonącego budynku. Przez niemal trzy dekady studiowania wielorybów, nigdy nie spotkała się z czymś podobnym.
Saved by a whaleWatch as a humpback whale rescues a marine biologist from a shark.
Opublikowany przez BBC News na 9 stycznia 2018
Niemniej, zanim zorientowała się we wszystkich aspektach sytuacji, nie była pewna o co chodzi wielorybowi i czy całe zajście nie skończy się dla niej fatalnie.
[blockquote style=”2″]„Nie rozumiałam o co chodzi wielorybowi, kiedy do mnie się zbliżył i nie przestawał popychać i szturchać przez tych 10 długich minut, które ciągnęły się niczym godziny. Na szczęście skończyło się tylko na kilku siniakach. Przez trzy dekady przebywania wśród wielorybów, nigdy nie miałam też okazji do takiego kontaktu. Starałam się nawet od niego uciec, obawiając się, że jeżeli zechce mnie staranować lub uderzyć płetwą zbyt mocno, to będzie to koniec.”[/blockquote]
W pobliżu znajdował się również drugi wieloryb, który brał udział w całym zdarzeniu. Jednak jego rola ograniczył się do próby powstrzymania rekina, uderzając go po ogonie. Rybacy i inni nurkowie, którzy widzieli całą sytuację, opisują że rekin tygrysi był olbrzymi i mógł mieć od 4.5 do 6 metrów długości!
Nan Hauser twierdzi, że słyszała wcześniej o altruistycznych zachowaniach wielorybów względem swoich młodych i przedstawicieli innych gatunków, kiedy to chroniły je przed drapieżnikami, jednak nigdy nie spotkała się z takim zachowaniem względem człowieka. Do tej pory podobne przypadki były znane jedynie ze strony innych morskich ssaków – delfinów.
[blockquote style=”2″]„Jest opublikowana praca naukowa autorstwa Roberta Pitmana, traktująca o humbakach chroniących inne gatunki zwierząt. Opisywane są tam np. przypadki ukrywania fok pod płetwami piersiowymi, by te nie padły łupem orek. Altruizm tych wspaniałych zwierząt jest posunięty tak dalece, że czasami ryzykują swoje własne życie, dla innych zwierząt.” – podsumowała Hauser.[/blockquote]
Źródło: independent.co.uk
[pro_ad_display_adzone id=”25708″]