Energa wesprze służby ratownicze na morzu

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 18, 2017 14:04

Energa wesprze służby ratownicze na morzu

Polska grupa kapitałowa Energa, działająca na rynku energii elektrycznej, udostępni swój system łączności kryzysowej ratownikom SAR. Zamierza w ten sposób wesprzeć ich wysiłki w niesieniu pomocy osobom poszkodowanym na morzu. Polscy ratownicy dołączą zatem do kolegów po fachu z sąsiednich krajów, którzy korzystają już z podobnych rozwiązań.

Mowa jest tu o systemie TETRA, który ma poprawić łączność pomiędzy jednostkami pływającymi SAR, a Morskim Ratowniczym Centrum Koordynacyjnym. Przeprowadzone testy potwierdziły skuteczność i użyteczność systemu i teraz polscy ratownicy, będą mogli korzystać z rozwiązań dostępnych dla kolegów z Norwegii, Finlandii, Danii, Belgii czy nawet Litwy.

sar_na_morzu

„Energa jako jedyna w Polsce wprowadziła na tak szeroką skalę system TETRA – niezależny od operatorów komórkowych system łączności cyfrowej. Dzięki zastosowanym zabezpieczeniom, jest on bardziej niezawodny w przypadku klęsk żywiołowych i awarii masowych. Sieć pokrywa cały obszar dystrybucji Grupy i obejmuje zasięgiem 85%. linii brzegowej Polski – od Kołobrzegu do wschodniej granicy polskiej części Bałtyku. Dlatego Energa udostępni część funkcjonalności systemu Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa (SAR)” – mówi Daniel Obajtek, prezes Energa SA.

Doświadczenia z minionych lat, m.in. przejście orkanu Ksawery w 2013 roku i powstałe wtedy problemy komunikacyjne, były jedną z przyczyn udostępnienia przez Energę swojego systemu łączności. Teraz nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach, ratownicy SAR będą mieli dostępny niezawodny system komunikacji.

„Tego typu podejście jest doskonałym przykładem patriotyzmu gospodarczego – raz zainwestowane pieniądze trzeba wykorzystać jak najefektywniej. Udostępnienie systemu łączności obniża barierę wejścia w nowoczesne rozwiązania komunikacyjne dla służby SAR, zaś Energa buduje wizerunek spółki zaangażowanej społecznie wzmacniającej pozycję międzynarodową Polski” – przekonuje poseł na Sejm RP Dorota Arciszewska-Mielewczyk, przewodnicząca Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa – MSPiR z siedzibą w Gdyni, bardziej znana jest pod nazwą SAR (ang. Search And Rescue). Powstała w 2002 roku, a do jej zadań należy niesienie pomocy i likwidowanie zagrożeń w tzw. akwenie polskiej strefie odpowiedzialności.

„Ratownicy niosą pomoc wszystkim osobom na morzu, bez względu na to, czy są to turyści, statki handlowe, rybackie czy pasażerskie. Zwalczamy także zagrożenia i zanieczyszczenia olejowe i chemiczne środowiska morskiego” – mówi Maciej Zawadzki, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

TETRA to system stworzony przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI). Jest to bezpieczny standard łączności dedykowany dla przemysłu i służb państwowych, którego przeznaczeniem jest zapewnienie stałej łączności we wszelkiego typu sytuacjach kryzysowych.

Źródło: portalmorski.pl Foto sar.gov.pl

[pro_ad_display_adzone id="25708"]

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 18, 2017 14:04

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Listopad , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń