Olbrzymi samolot Hercules C-130 zatopiony dla nurków! – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 4, 2017 13:14

Olbrzymi samolot Hercules C-130 zatopiony dla nurków! – video

W Jordanii, w pobliżu miejscowości Akaba, na nurków czeka pod wodą prawdziwe cacko. Miejscowe władze w potężnym przedsięwzięciu doprowadziły do utworzenia sztucznej rafy z legendarnego samolotu Lockheed C-130 Hercules! Transportowy kolos znany z niejednego filmu akcji, będzie teraz cieszył oko nurków odwiedzających region.

Dokładnie 16 listopada 2017 roku, z wielką pompą nastąpiło zatopienie wspaniałej latającej maszyny Lockheed C-130 Hercules. O ile fani awiacji mogą odczuwać smutek i żal, o tyle każdy nurek, jak świat długi i szeroki, zaciera ręce i marzy o wyprawie na świeżo utworzoną sztuczną rafę. W końcu kto nie chciałby zaliczyć nurkowania na takim olbrzymie?

C-130-Hercules,-the-new-divers-attraction-in-Aqaba.

Sam pomysł tworzenia sztucznych raf, to nic nowego. Niejednokrotnie zdarzało się też, że pod wodę szły najrozmaitsze jednostki latające, w tym samoloty czy śmigłowce. Osobiście jednak nie przypominam sobie, żeby gdzieś na świecie zatopiono takiego tytana i legendę przestworzy, jak C-130 Hercules!

Maszyna mierzy prawie 30 metrów długości i ma rozpiętość skrzydeł ponad 40 metrów! Całość napędzana jest czterema turbośmigłowymi silnikami, o mocy 4300 KM każdy. Pierwsze egzemplarze Lockheed C-130 zeszły z taśmy produkcyjnej w 1956 roku. Dziś ta konstrukcja jest trzecim w historii samolotem, produkowanym nieprzerwanie od lat ’50 XX wieku!

Samolot został odholowany 300 metrów od brzegu, a następnie zatopiony na niewielkiej głębokości (od 12 do 17 metrów). Widoczność na wraku wynosi +20 metrów i można się do niego dostać zarówno łodzią, jak i z brzegu.

Znajduje się on w pobliżu zatopionego kilka lat wcześniej czołgu M42 Duster. Nurkowie decydujący się odwiedzić tę lokalizację, mają możliwość oprócz podziwiania samolotu z zewnątrz, również eksplorację jego przepastnego wnętrza. Oczywiście zostało ono w tym celu odpowiednio przygotowane.

The-open-cockpit-offers-easy-access-for-penetration-and-underwater-photographers

Za cały projekt odpowiadają wspólnie Królewska Marynarka Jordanii, Specjalna Strefa Ekonomiczna Akaby (ASEZA) oraz Aqaba Port Corporation. W oficjalnym oświadczeniu władze regionu, oprócz stworzenia kolejnej atrakcji turystycznej w okolicy, liczą że wrak C-130 szybko zostanie skolonizowany przez okoliczną faunę i florę i stanie się jej wielkim siedliskiem. Co na pewno dodatkowo podniesie atrakcyjność nurkowania w tym miejscu.

The-cargo-hold-is-perfect-for-Wreck-Specialty

Nadmieńmy, że tak jak w przypadku każdej sztucznej rafy, tak i w tym wypadku, Lockheeda C-130 Hercules oczyszczono ze wszystkich elementów, które mogły by stanowić zagrożenie dla środowiska. Paliwa, oleje i wszystkie toksyczne materiały zostały usunięte. Pozostawiono jedynie elementy nie stwarzające zagrożenia.

C-130-Hercules-divesite-map-aqaba_w-

Źródło: arabdivers.jo

Magazyn D24 Intext

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 4, 2017 13:14

Dołacz do nas na Facebooku

Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Wrzesień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN