Co nas czeka na Baltictech 2017? – na tropie wraków

Dodane przez Małgorzata Harasimowicz Listopad 12, 2017 10:20

Co nas czeka na Baltictech 2017? – na tropie wraków

Konferencja Baltictech 2017 zbliża się wielkimi krokami, a emocje z tym związane rosną. Co konkretnie będzie na nas czekać w progach Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, w weekend 25-26 listopada? To pytanie pojawia się wielokrotnie, dlatego nie tracąc czasu postanowiliśmy przygotować na nie odpowiedź. Mamy nadzieję, że nasz mini-cykl prezentujący zaproszonych prelegentów oraz temat omawianych przez nich zagadnień, pomoże wam lepiej i sprawniej zaplanować swój czas na konferencji!

Cesare Balzi, to pochodzący z Włoch poszukiwacz wraków. Swoje szlify zbierał jako nurek Regia Marina – włoskiej marynarki wojennej, a także jako nurek techniczny oraz instruktor IANTD. Mówiąc krótko – profesjonalista w pełnym tego słowa znaczeniu. Od lat dokonuje wielu ważnych odkryć historycznych wraków. Jego głównym obszarem działań jest Morze Adriatyckie, gdzie udało mu się zlokalizować wiele ważnych jednostek z czasów II Wojny Światowej. O szczegółach wielu jego ekspedycji można było przeczytać na bieżąco, w czołowych włoskich magazynach nurkowych.

cesare

Podczas konferencji Baltictech 2017, Cesare opowie nam o wyprawie sprzed roku, której owocem było między innymi odkrycie włoskiego torpedowca „Andromeda”. Okręt ten został zatopiony w nocy pomiędzy z 16n a 17 marca 1941 roku przez brytyjski samolot torpedowo-bombowy Fairey Swordfish. Eekspedycja IANTD, w trakcie której dokonano odkrycia, była zorganizowana z okazji  świętowania 100 rocznicy zatonięcia okrętu „Regina Margherita”.

Poniżej krótkie nurkowe Curriculum Vitae Cesare Balziego:

Swoje rekreacyjne nurkowanie rozpoczął w roku 1991 roku, na wyspie La Maddalena (Morze Sardynii) i w roku 1993 uczęszczał do szkoły nurkowania włoskiej marynarki wojennej w Le Grazie, niedaleko La Spezia. W roku 1997 stał się profesjonalnym instruktorem nurkowania. Należał do IANTD, gdzie w końcu osiągnął poziom Technical & Normoxic Instructor Trainer.

Brał udział w ekspedycji IANTD w roku 2003, na wraku austriacko-węgierskiego pancernika „Szent Istvan”. W 2004r. był doradcą ds. bezpieczeństwa podczas ekspedycji do wraku statku „Wilhem Gustloff”. Rok później, po odnalezieniu włoskiego pancernika „Regina Margherita”, uczestniczył w wyprawie na terenie Albanii, która zlokalizowała wrak szpitalnego statku „Po”.

W 2007 roku powrócił do Albanii, gdzie odnalazł kolejne dwie włoskie jednostki – niszczyciel „Interpido” i transportowiec „Re Umberto”. W 2015 roku był zastępcą szefa ekspedycji na wraku  „Sciré Italian” w Izraelu. W 2016 roku był szefem ekspedycji do wraku włoskiego okrętu wojennego „Regina Margherita” oraz podczas ekspedycji, kiedy odnalazł włoski torpedowiec „Andromeda” w Zatoce Valona, w Albanii.

W ostatnich latach udało mu się przeprowadzić również wiele innych, zakończonych sukcesem poszukiwań wraków. M.in na południowym Morzu Adriatyckim, w rejonie Albanii i Czarnogóry. Od marca 2015 jest członkiem elitarnego Explorers Club, skupiającego wybitnych odkrywców.

Wszystkie informacje znajdziecie również na oficjalnej stronie konferencji baltictech.com

Magazyn D24 Intext
Dodane przez Małgorzata Harasimowicz Listopad 12, 2017 10:20

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Październik , 2018

Sortowanie
19Paź - 21Paź 1906:00Paź 21Dive Show Poland - Ptak EXPO
27Paź - 28Paź 2709:00Paź 28DIVE.2018