Freedivingowa Barbórka 2017 – video

Dodane przez Agnieszka Kalska Październik 27, 2017 13:53

Freedivingowa Barbórka 2017 – video

W dniach 1-2 grudnia 2017, na basenie Centrum Sportu i Rekreacji w Rybniku – Boguszowicach, odbędzie się Barbórkowy Puchar Śląska we Freedivingu. W tym roku freediverzy spotkają się już po raz ósmy, by rywalizować w podwodnych zmaganiach na wstrzymanym oddechu na basenie.

Zawody swoją nazwę przyjęły od terminu bliskiego dacie święta górników i są to zawody, które mają już w Polsce swoją długą tradycję.

rybnik_2017

Ciekawostką jest, że całość rozgrywana jest w trybie zespołowym. Aby drużyna podlegała klasyfikacji zespołowej, musi składać się z 3 osób, a w tym co najmniej jednej kobiety. Każdy z zawodników bierze udział w 3 konkurencjach: dynamice w płetwach, dynamice bez płetw i statyce. O zwycięstwie będzie więc decydować wszechstronność wszystkich zawodników w drużynie, których suma punktów za poszczególne starty da końcowy rezultat.

Z uwagi na taki charakter zawodów, zawodnicy często nie podejmują ryzyka i wynurzają się na pewnych do osiągnięcia przez siebie odległościach i czasach. Popełnienie błędu może bowiem dużo kosztować drużynę, bo za czerwoną kartkę przyznawane jest zero punktów w danej konkurencji, co często stanowi stratę nie do odrobienia przez pozostałych członków zespołu.

Start Gorana Colaka w Barbórkowym Pucharze Śląska w 2010 roku

Barbórkowy Puchar Śląska znany jest bardzo dobrze nie tylko w Polsce, lecz również pośród freediverów w krajach naszych sąsiadów, jak i innych państw. Już w tej chwili na liście zarejestrowanych zawodników widnieje ponad 40 nazwisk.

Wśród zgłoszonych znajdują się m.in. reprezentanci Wielkiej Brytanii i Niemiec. Bardzo prawdopodobne, że pojawią się również Czesi, którzy mają do miejsca rozgrywania zawodów najbliżej i w wielu edycjach pojawiali się w szerokim składzie.

Podczas zawodów będzie można obejrzeć polskich czempionów i rekordzistów świata. Na własne oczy można przyjrzeć się jak oni to robią. W minionych latach uczestnikami tych zawodów były również znane postacie światowego freedivingu z zagranicy m.in. Czeszka Gabka Grezlova (rekordzistka świata w konkurencji STA w CMAS) czy legendarny Chorwat Goran Colak (jeden z najbardziej utytułowanych freediverów na świecie).

Szczegółowe informacje o programie zawodów oraz o tym, jak zapisać się, by wziąć udział w zawodach, zamieszczone są na oficjalnej stronie zawodów.

W zawodach może wziąć udział praktycznie każdy, również osoby początkujące, startujące indywidualnie. Dla debiutantów często też przyznawane są specjalne nagrody wyróżniające ich pierwsze zmagania na bezdechu.

Magazyn D24 Intext
Dodane przez Agnieszka Kalska Październik 27, 2017 13:53

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN