W Morzu Północnym odnaleziono wrak bombowca B-17

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 9, 2018 13:47

W Morzu Północnym odnaleziono wrak bombowca B-17

Na dnie Morza Północnego u wybrzeży Belgii odnaleziono świetnie zachowany wrak amerykańskiego bombowca B-17 z czasów II Wojny Światowej. Po dokładnych oględzinach i eksploracji okolicy wraku stwierdzono, że wewnątrz znajdują się szczątki załogi. O znalezisku poinformowano w ostatnich dniach czerwca.

Wrak amerykańskiego bombowca B-17, nazywanego latającą fortecą, został odnaleziony podczas prac związanych z układaniem kabli wysokiego napięcia, łączących Wielką Brytanię z kontynentem europejskim. Obecnie trwają prace związane z eksploracją znaleziska i próbami zidentyfikowania jednostki oraz poznania jej historii.

Podczas prac prowadzonych na dnie Morza Północnego u wybrzeży Belgii, robotnicy natrafili na fragment aluminiowego skrzydła oraz śmigła. Udało się również odczytać numery części, a dzięki temu ustalono, że odkryty wrak to amerykański bombowiec B-17. Po konsultacji z Amerykanami i przeprowadzeniu pracy w archiwach, udało się ustalić, że może być to jedna z czterech zaginionych jednostek.

Bomber-2-1373064

Latająca forteca B-17 obsługiwana była przez 9-cio lub 10-cio osobowe załogi i przewoziła w lukach od dwóch do pięciu ton bomb. Podczas II Wojny Światowej Amerykanie masowo wykorzystywali te bombowce w Europie, by atakować niemieckie miasta i ośrodki przemysłowe.

Co ciekawe, podczas eksploracji okolicy wraku, natrafiono również na szczątki dwóch innych samolotów. Na dnie odkryto skrzydło niemieckiego myśliwca Messerschmitt, aluminiowe poszycie należącego do jednostki Royal Air Force typu Spitfire oraz fragment silnika amerykańskiego samolotu Wright R-1820.

„ Powinniśmy postrzegać tę lokalizację głównie jako mogiłę wojenną, której zbadanie pozwoli nam napisać ostatni rozdział w historii ludzi, żołnierzy, do dziś uznawanych za zaginionych. Ze stricte archeologicznego punktu widzenia, niezbyt wiele dowiedzieliśmy się badając te stanowisko. Teraz najważniejsze, by prowadzić prace z odpowiednią wrażliwością i zadbać o poinformowanie bliskich odnalezionych pilotów.” – powiedział archeolog morski Wouter Waldus

Źródło: dailystar.co.uk

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 9, 2018 13:47

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2019

Sortowanie
31Sty - 3LutCałodniowa Moscow Dive Show 2019
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019
9LutCałodniowa VIII Międzynarodowy Festiwal Nurkowania Wrakowego
22Lut - 24Lut 2208:00Lut 24#GoDiving - Dive Show
28Lut - 3MarLut 2810:00Mar 3Targi Nurkowe - X Edycja