Wrak XVI-wiecznego okrętu „Mars” zrekonstruowany w 3D – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Październik 4, 2017 15:13

Wrak XVI-wiecznego okrętu „Mars” zrekonstruowany w 3D – video

O wraku legendarnej szwedzkiej jednostki „Mars”, nasi czytelnicy mogli przeczytać na łamach Divers24 niejednokrotnie. Częściowo za sprawą unikalności samego okrętu, czy trudności jakie stawia przed nurkami eksploracja tak głęboko położonego wraku, ale głównie z uwagi na udział w projekcie dwóch Polaków – Tomasza Stachury i ś.p. Dimy Stavrakakisa, którzy wnieśli swój wkład w eksplorację i dokumentację tej jednostki. Dziś mamy okazję napisać o kolejnym efekcie wspomnianych prac badawczych, oto bowiem „Mars” doczekał się swojego szczegółowego modelu 3D!

Podczas kilku lat eksploracji, prac badawczych i dokumentowania wraku okrętu szwedzkiego króla Eryka XIV, naukowcom udało się zgromadzić wspaniały materiał, który pozwolił na stworzenie wirtualnego modelu wraku okrętu „Mars”, wykonanego w technologii 3D. Było to możliwe dzięki wkładowi zespołu badaczy z wydziału archeologii podwodnej Södertörn University, pod kierownictwem prof. Johanna Rönnby.

Szwedzki okręt „Mars” został zatopiony podczas bitwy morskiej w pobliżu Olandii, w 1564 roku. Połączone siły Danii i Lubeki dopadły dumę szwedzkiej floty po dwóch dniach pościgu i posłały na dno. Jak w starym powiedzeniu „siła złego na jednego”. W takim przypadku na nic zdało się 107 armat i ponad 800 ludzi załogi. Olbrzym pod sztandarem trzech koron musiał polec.

Przez wiele lat nurkowie starali się namierzyć miejsce ostatniego spoczynku tego wspaniałego żaglowca. Udało się dopiero w sierpniu 2011 roku. Jedną z czołowych postaci tego projektu był (i nadal jest) Richard Lundgren, który kilka miesięcy później, podzielił się wrażeniami z odkrycia i pierwszych eksploracji, podczas odbywającej się wówczas w Gdyni, konferencji nurków technicznych – Baltictech 2011.

Dla archeologów biorących udział w podobnych projektach, Mars ma znaczenie szczególne. Po jego odnalezieniu naczelny archeolog Królewskiego Muzeum Morskiego w Szwecji, Andreas Olsson stwierdził, iż jest to brakujące ogniwo w sztuce budowania okrętów.

Profesor Rönnby opowiadając o pracach związanych z powstaniem modelu 3D, jak i samym wraku, stwierdził, że dla wielu „Mars” był przeklęty i jego tragiczny los zapisany został już podczas budowy okrętu. Wszystko za prawą armat, które zostały wykonane z przetopionych kościelnych dzwonów…

Źródło: news.nationalgeographic.com

Magazyn D24 Intext
Dodane przez Tomasz Andrukajtis Październik 4, 2017 15:13

Dołacz do nas na Facebooku

Komputer Tusa
DAN polisa 2
DAN polisa 1
DAN polisa 3

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2018

Sortowanie
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
6Mar - 9Mar 608:00Mar 923rd Eudishow
13Mar - 15Mar 1308:00Mar 15Kolosy
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
Magazyn D24
DAN Top 2
DAN Top 1