W dniach 1-3 września 2017 roku, w Giewartowie, nad jeziorem Powidzkim, już po raz kolejny odbył się Zlot Freediverów, zorganizowany przez Stowarzyszenie Freediving Poland.
Historia początków „Zlotu” jest na tyle długa, że ciężko przypisać jej konkretną datę. W tym miejscu „Zlot” odbywał się już drugi rok z rzędu. Centralnie położone miasto to idealne miejsce do spotkania sympatyków freedivingu, początkujących freediverów z rekordzistami Polski, doświadczonymi instruktorami i całym gronem doświadczonych freediverów z różnych zakątków kraju.
Program zlotu obejmował część zajęć na lądzie jak np. towarzyskie rozmowy czy wykłady szkoleniowe m.in. na temat bezpieczeństwa we freedivingu, w wykonaniu rekordzisty Polski – Roberta Cetlera, zagadnień fizjologii człowieka pt. „Czy freediving jest szkodliwy dla zdrowia?” prowadzony przez dr hab. Marcina Baranowskiego i inne przydatne prelekcje jak np. certyfikacja we freedivingu, czy fotografia podwodna.
Poza zajęciami teoretycznymi uczestnicy mogli doświadczyć praktyki pod okiem instruktorów i doświadczonych freediverów. Jeszcze na lądzie, Marcin Rutkowski, zaprezentował serię ćwiczeń rozciągających przygotowujących do lepszej adaptacji klatki piersiowej, pleców i mięśni oddechowych do nurkowania na wstrzymanym oddechu. Celem takich ćwiczeń jest zniwelowanie napięcia i zwiększenie zakresu pracy mięśni oddechowych przed zanurzeniem i podczas nurkowania celem bezpiecznej odpowiedzi organizmu na panujące ciśnienie pod wodą.
A już w wodzie uczestnicy mieli do wyboru albo nurkowania przy linie celem sięgania głębokości, doskonalenia elementów technicznych i wyrównywania ciśnienia albo odkrywanie podwodnych atrakcji, które zatopione są w strefie przybrzeżnej.
Podczas sesji nurkowych uczestnicy mieli też okazję przetestować „Roorkę” – innowacyjny komputer Macieja Chuchli, który zamiast pokazywać, wypowiada głębokość, czas nurkowania oraz wiele innych komend, które tylko ustawimy wcześniej przy pomocy specjalnego oprogramowania. Więcej na temat tego urządzenia znajdziecie w najnowszym numerze magazynu #DIVERS24
W wydarzeniu wzięło udział ponad 30 freediverów, co jednak nijak się ma do liczby sympatyków freedivingu w Polsce. W każdym roku liczba szkoleń prowadzonych przez instruktorów freedivingu wzrasta, a więc możemy tylko spodziewać się, że z roku na roku rozmiary „Zlotu Freediverów” również będą rosnąć. Już teraz zachęcamy, by zarezerwować sobie czas na pierwszy weekend września 2018 i spotkać się z całą „śmietanką” polskiego freedivingu.
Zdjęcia: Patrycja Radiowska-Polak
[pro_ad_display_adzone id=”25708″]