Już od kilku tygodni zespół archeologów podwodnych prowadzi badania w Jeziorze Lednickim. Archeolodzy przeszukują linię brzegową jeziora i wysp poszukując nowych stanowisk archeologicznych.
W ciągu pierwszych tygodni zlokalizowano już kilkadziesiąt bardzo ciekawych zabytków ruchomych i wyodrębniono kilkanaście nowych stanowisk archeologicznych. Wśród ciekawych obiektów można wyróżnić średniowieczne militaria takie jak topory, tok włóczni, bełt kuszy i wiele innych.
Znaleziono też przedmioty codziennego użytku jak całe naczynia , czy pływaki do sieci. Wyspy i brzegi jeziora Lednickiego były gęsto lub intensywnie zasiedlone we wczesnym średniowieczu (X-XIII w.). Natomiast największa wyspa jeziora Ostrów Lednicki była jedną z siedzib Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
W tym jeziorze znajdują się najważniejsze stanowiska podwodne w Polsce i ciągle ich przybywa. Warszawski Oddział SNAP we współpracy z doświadczonym zespołem z Zakładu Archeologii Podwodnej IA UMK jeszcze przez kilka tygodni będzie prowadził prace w ramach projektu:
„Kolebka Piastów – archeologiczne prospekcje podwodne w rejonie jeziora Lednickiego” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu – ochrona zabytków archeologicznych.
Celem projektu jest przeprowadzenie prospekcji podwodnych w wybranych obszarach Jeziora Lednickiego.
Kierownikiem prowadzonych prac jest dr hab. Andrzej Pydyn.
[pro_ad_display_adzone id=”31298″]