W Turcji jako nurkową atrakcję zatopiono czołg – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 9, 2017 16:58

W Turcji jako nurkową atrakcję zatopiono czołg – video

Czołg z 1960 roku został zatopiony w wodach Morza Śródziemnego, u wybrzeży tureckiego kurortu Kaş, w prowincji Antalya. Pojazd spoczął na głębokości 20 metrów, gdzie od tej pory będzie stanowił atrakcję dla odwiedzających region nurków oraz siedlisko życia, jako sztuczna rafa.

Ważący 45 ton czołg został pozyskany od tureckiej armii. Jeszcze do niedawna zalegał bezużyteczny w jednej z wojskowych baz w prowincji Konya. Dzięki wsparciu gubernatora Antalyi, udało się go pozyskać oraz przygotować do pełnienia nowej roli. Teraz czeka na odwiedzających go nurków tuż opodal wyspy Güvercin (Gołębiej – red.)

t112

Przedsięwzięcie ma na celu wsparcie lokalnej turystyki nurkowej. Lokalne władze liczą, że podobnego typu atrakcje pozwolą ściągnąć więcej nurkujących turystów z Turcji, jak i ze świata. Niewątpliwie dodatkowym atutem, pozostającym nie bez znaczenia, jest fakt, że czołg stanie się świetnym miejscem do rozwoju podwodnej fauny i flory, która bardzo chętnie adaptuje podobne „atrakcje”.

Gubernator prowincji Antalya – Münir Karaoğlu, doskonale rozumie znaczenie i potencjał zrealizowanego projektu i liczy, że podjęty wysiłek będzie kolejną cegiełką, która pozwoli zbudować regionowi opinię miejsca atrakcyjnego przez wszystkie cztery pory roku.

„Oprócz wielu lądowych atrakcji znajdujących się na mierzącym 650 km długości wybrzeżu, nasz region oferuje również wspaniałe wrażenia ukryte pod powierzchnią wody. Takimi działaniami, jak zatopienie czołgu chcemy zwrócić uwagę na piękno podwodnego świata w naszej prowincji.” – powiedział w rozmowie z mediami gubernator Karaoğlu.

n_113360_1

Swoją opinię na temat całego projektu wyraził również autor podwodnych filmów Tahsin Ceylan:

„Zatopienie czołgu to unikalna sprawa. Mieliśmy już podobne projekty, gdzie tworzono sztuczne rafy z wraków statków czy samolotów, jednak zatopienie czołgu, to u nas coś nowego i świeżego. Również na świecie nie jest to częste, by zatapiać tego typu pojazdy, zdecydowanie częściej są to jednak jednostki pływające. Liczę, że ta unikalność stanie się czymś co ściągnie tu więcej rodzimych nurków, ale stanie się też rozpoznawalnym znakiem regionu na świecie.”

Źródło: dailysabah.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 9, 2017 16:58

Dołacz do nas na Facebooku

Komputer Tusa
DAN polisa 1
DAN polisa 3
DAN polisa 2

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2018

Sortowanie
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
6Mar - 9Mar 608:00Mar 923rd Eudishow
13Mar - 15Mar 1308:00Mar 15Kolosy
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
Magazyn D24
DAN Top 2
DAN Top 1