Udaremniono próbę przemytu zabytkowego sprzętu nurkowego

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 8, 2017 17:18

Udaremniono próbę przemytu zabytkowego sprzętu nurkowego

Polscy pogranicznicy udaremnili przemyt zabytkowych przedmiotów na jednym z polsko-ukraińskich przejść granicznych w województwie podkarpackim. Wśród 76 przemycanych obiektów znalazły się m.in. aparaty, czarno-białe zdjęcia, zegarki, dokumenty, pasy, a także elementy wyposażenia nurka klasycznego.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu, podczas kontroli auta próbującego wjechać na teren polski, odkryli sporą liczbę zabytkowych przedmiotów, których wiek części został określony na okres II Wojny Światowej. Cała sytuacja miała miejsce na przejściu granicznym w Medyce, w województwie Podkarpackim.

przemyd76002

W trakcie rutynowego sprawdzenia pojazdu, pogranicznicy natrafili na nietypowe przedmioty m.in. czarno-białe zdjęcia, dokumenty, aparaty fotograficzne oraz buty i hełm nurka klasycznego. Kontrola zakończyła się odnalezieniem 76 przedmiotów, które zakwalifikowano, jako przemyt rzeczy o wartości historycznej. Autem na polskich numerach rejestracyjnych, kierował 32-letni obywatel Ukrainy.

przemyd76003

Do przemytu przyznał się 32-letni kierowca oraz 54-letni pasażer zatrzymanego auta, obaj legitymujący się obywatelstwem Ukrainy. W podanym celnikom tłumaczeniu wyjaśniali, że przedmioty są częściowo ich własnością, a częściowo zostały im przekazane do przewiezienia przez granicę. Wg ustaleń polskich służb, artefakty miały docelowo trafić do Włoch.

Po zakończeniu procedur stwierdzających wiek oraz wartość historyczną przedmiotów, trafią one najprawdopodobniej do muzeum wskazanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

przemyd76004


Służba Celno-Skarbowa w szczególny sposób dba o dziedzictwo kulturowe. W ubiegłym roku funkcjonariusze podczas kontroli na podkarpackich przejściach granicznych udaremnili przemyt 425 zabytkowych przedmiotów. W większości przypadków, zabytki próbowano przemycić do Polski przez przejście graniczne w Medyce.

Źródło: podkarpackie.kas.gov.pl

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 8, 2017 17:18
Napisz swój komentarz

Brak komentarzy

W tej chwili brak komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszym który skomentuje ten artykuł.

Napisz swój komentarz
Pokaż komentarze

Napisz swój komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany
Pola z gwiazdką są wymagane *

fifteen − one =

nurkowyswiat

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 1
DAN polisa 3
DAN polisa 2

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2017

Sortowanie

Brak wydarzeń

DAN Top 2
DAN Top 1