Udaremniono próbę przemytu zabytkowego sprzętu nurkowego

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 8, 2017 17:18

Udaremniono próbę przemytu zabytkowego sprzętu nurkowego

Polscy pogranicznicy udaremnili przemyt zabytkowych przedmiotów na jednym z polsko-ukraińskich przejść granicznych w województwie podkarpackim. Wśród 76 przemycanych obiektów znalazły się m.in. aparaty, czarno-białe zdjęcia, zegarki, dokumenty, pasy, a także elementy wyposażenia nurka klasycznego.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu, podczas kontroli auta próbującego wjechać na teren polski, odkryli sporą liczbę zabytkowych przedmiotów, których wiek części został określony na okres II Wojny Światowej. Cała sytuacja miała miejsce na przejściu granicznym w Medyce, w województwie Podkarpackim.

przemyd76002

W trakcie rutynowego sprawdzenia pojazdu, pogranicznicy natrafili na nietypowe przedmioty m.in. czarno-białe zdjęcia, dokumenty, aparaty fotograficzne oraz buty i hełm nurka klasycznego. Kontrola zakończyła się odnalezieniem 76 przedmiotów, które zakwalifikowano, jako przemyt rzeczy o wartości historycznej. Autem na polskich numerach rejestracyjnych, kierował 32-letni obywatel Ukrainy.

przemyd76003

Do przemytu przyznał się 32-letni kierowca oraz 54-letni pasażer zatrzymanego auta, obaj legitymujący się obywatelstwem Ukrainy. W podanym celnikom tłumaczeniu wyjaśniali, że przedmioty są częściowo ich własnością, a częściowo zostały im przekazane do przewiezienia przez granicę. Wg ustaleń polskich służb, artefakty miały docelowo trafić do Włoch.

Po zakończeniu procedur stwierdzających wiek oraz wartość historyczną przedmiotów, trafią one najprawdopodobniej do muzeum wskazanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

przemyd76004


Służba Celno-Skarbowa w szczególny sposób dba o dziedzictwo kulturowe. W ubiegłym roku funkcjonariusze podczas kontroli na podkarpackich przejściach granicznych udaremnili przemyt 425 zabytkowych przedmiotów. W większości przypadków, zabytki próbowano przemycić do Polski przez przejście graniczne w Medyce.

Źródło: podkarpackie.kas.gov.pl

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 8, 2017 17:18
Pianka Tusa

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 2
DAN polisa 3
DAN polisa 1

Nadchodzące imprezy nurkowe

Listopad , 2017

Sortowanie
1Lis - 4Całodniowa DEMA SHOW 2017
25Lis - 26Całodniowa Baltictech 2017
30LisCałodniowa dodaj swoje wydarzenie
Magazyn D24
DAN Top 2
DAN Top 1