Emocjonujący dzień podczas ekspedycji Santi Odnaleźć Orła!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 30, 2017 17:30

Emocjonujący dzień podczas ekspedycji Santi Odnaleźć Orła!

Na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych uczestnicy ekspedycji Santi Odnaleźć Orła podzielili się swoimi emocjonującymi przeżyciami, kiedy natrafili na wrak rozmiarami przypominający legendarny i poszukiwany przez nich polski okręt ORP „Orzeł”.

„Nareszcie chwila nadziei !!! Emocje sięgnęły zenitu, kiedy nasza ekipa trafiła na okręt zbliżony wymiarami do „Orła”. Pierwsze chwile rozpaliły nas do białości, ale po dokładnych pomiarach, sądzimy, że jest to brytyjski okręt podwodny HMS Narwhal, który zaginął podczas patrolu na morzu Północnym w dniach 22-30 lipca 1940 roku.”

Brytyjska jednostka mierzyła 89 metrów długości i 7 metrów szerokości. Z kolei nasz „Orzeł” liczył sobie 84 metry długości i 6.7 metra szerokości. Jak widać różnice są niewielkie i ciężko było nie mieć nadziei, że to już, że to on… W końcu chyba wszyscy czekamy, na informację, która ostatecznie zamknie rozdział związany z poszukiwaniami i pozwoli rozpocząć dokumentację i eksplorację.

Co się zaś tyczy HMS „Narwahl”, uczestnicy ekspedycji w krótkiej notce przybliżyli okoliczności jego zatonięcia.

„Los tego okrętu do dziś był nieznany! Jedna z hipotez zakładała, że 23 lipca 1940 roku zatopił go niemiecki samolot DO17. Zarówno lokalizacja wraku jak i jego wymiary świadczą o tym, że jest to najbardziej prawdopodobna hipoteza.”

W dalszej części swojego wpisu udostępnili więcej szczegółów odnośnie lokalizacji, która jest na tyle niefortunna, że uniemożliwia jakąkolwiek eksplorację i dokumentację wraku.

„Niestety wrak leży niecałe 80m od gazociągu, co uniemożliwia jego dokładne zbadanie, ani przez nurków ani przy pomocy pojazdu samobieżnego. Obrazy sonarowe i inne materiały porównawcze, które mamy postaramy się Wam pokazać, jak tylko znajdziemy się w strefie zasięgu. TRZYMAJCIE KCIUKI!”

Jakby nie patrzeć, jest to dodatkowy sukces, jaki uczestnicy ekspedycji będą mogli zapisać na swoim koncie. Nie zmienia to jednak w żadnym głównego celu ekspedycji – odnalezienia miejsca ostatniego spoczynku ORP „Orzeł” i jego marynarzy!

Źródło: Organizator

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 30, 2017 17:30

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN