W dniach 11-15 stycznia 2017 roku w Hotelu Górskim „Kalatówki”, w Zakopanem odbył się coroczny Zlot Instruktorów KDP CMAS. Tym razem w imprezie wzięło udział 115 osób, czyli kolejny raz hotel został wypełniony do ostatniego miejsca. Pogoda była słoneczna, a warunki sprzyjały zarówno górskim wędrówkom, jak i narciarzom.
Oficjalne otwarcie Zlotu miało miejsce w czwartek 12 stycznia, a honory pełnił Przewodniczący Komisji Działalności Podwodnej Michał Górny, który tradycyjnie w wykładzie inauguracyjnym podsumował miniony rok. Przewodniczący mówił m.in. o rozwoju organizacji oraz silnej pozycji KDP na arenie międzynarodowej, której potwierdzeniem jest awans z ósmego na szóste miejsce, w rankingu TOP 10 CMAS.
Następnie wiceprzewodniczący Marcin Dąbrowski podsumował działalność szkoleniową w 2016 r. i przedstawił zmiany w programie szkoleniowym na 2017 r. Wystąpienie szefa szkolenia wzbudziło spore zainteresowanie, ze względu na wiele zmian, m.in. wprowadzenie nowych elementów jakościowo – organizacyjnych, w tym zmiany na stronie www, które mają ułatwić pracę instruktorów. Mowa była również o planach na 2017 r. takich jak np. wydanie podręcznika na stopień P2 oraz wdrożenie programu szkolenia dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Pierwszy dzień Zlotu od kilku lat poświęcony jest w całości sprawom związanym z funkcjonowaniem naszej organizacji. Dlatego oprócz ważnych wystąpień nie mogło zabraknąć czasu na bezpośrednią wymianę zdań w tzw. panelu dyskusyjnym. Wzorem lat ubiegłych dyskusja była bardzo ożywiona i przyniosła kilka dobrych rozwiązań, z których niektóre zostały już wdrożone.
Organizatorzy zadbali również o atrakcyjne wykłady z zakresu techniki i medycyny nurkowania. Wiesław Wachowski, wieloletni przewodniczący KDP, a obecnie prezes HDS mówił o „Przełomowych wynalazkach technicznych w płetwonurkowaniu”. Wykłady kol. Wiesława są dla nas zawsze ciekawą lekcją historii nurkowania. Kolejnym prelegentem był Jarek Macedoński, który zaprezentował słuchaczom najnowsze rozwiązania techniczne skuterów podwodnych (DPV). Po krótkiej przerwie dr Piotr Dynowski przedstawił sprawozdanie z wykorzystania płetwonurkowania w badaniach przyrodniczych oraz podsumował pracę Podkomisji Naukowej KDP.
W piątek było dużo relaksu na basenach termalnych, saunie, podczas górskich wędrówek i na stokach narciarskich. Po południu odbył się długo wyczekiwany wykład dr hab. n. med. Jacka Kota o dekompresji leczniczej w wodzie. Swoje prelekcje mieli również por. mar. Mariusz Ozga – „Rebreathery szyte na miarę” oraz Marcin Dąbrowski, który opowiedział o projekcie Jutlandia, objętym patronatem CMAS, a dotyczącym eksploracji wraków w 100 rocznicę bitwy jutlandzkiej.
W sobotę odbyły się Mistrzostwa Płetwonurków KDP w narciarstwie alpejskim, które dostarczyły niesamowitych emocji i wrażeń. Zawody odbyły się w trzech kategoriach: dzieci, kobiety i mężczyźni, a najlepszym zawodnikom zostały wręczone dyplomy oraz nagrody.
Sobotnie popołudnie uatrakcyjnił także wykład prof. Franciszka Novomeskyego pt. „Personalny komputer nurkowy – czarna skrzynka przy badaniu śmiertelnych wypadków nurkowych”. Wykłady profesora cieszą się zawsze sporym zainteresowaniem, a ze względu na prezentowany w nich materiał również fotograficzny, odbierane są jednocześnie z dużą powagą.
Dużym zainteresowaniem cieszył się też wykład Dominika „Honzo” Graczyka – jednego z najbardziej znanych w Polsce specjalistów od nurkowania jaskiniowego. Honzo w ciekawy sposób opowiedział o odkrywaniu miejsc nieznanych. Tym razem jego wykład miał charakter sprawozdania z wyprawy poświęconej eksploracji podwodnych jaskiń gór Sierra Negra w Meksyku.
Tradycyjnie Zlot zakończył się uroczystą kolacją, podczas, której wyróżniono i nagrodzono najlepsze kluby i centra nurkowe KDP CMAS. Kolejny raz przyznano także wyróżnienie – instruktorski debiut roku, które tym razem otrzymał Rafał Filipiak z AKP KALMAR – Gliwice.
Tego wieczoru do tańca porwał nas bluesowo-rockowy zespół Makar & Children of the Corn. Muzycy zaprezentowali niesamowite umiejętności, zaskoczyli niespotykaną ekspresją i niewątpliwie doskonałą kondycją fizyczną. Szalona zabawa trwała do białego rana.
„Kalatówki” to miejsce magiczne, to wyjątkowy czas. Poza wieloma atrakcjami takimi jak ciekawe wykłady, zajęcia sportowe, to również możliwość spotkania starych przyjaciół, nawiązania nowych znajomości, okazja do wymiany doświadczeń. To w końcu wielka tradycja, z której wszyscy jesteśmy dumni, to jeden z powodów, dla którego warto zostać instruktorem płetwonurkowania KDP CMAS.
Do zobaczenia na kolejnym zlocie.
Komisja Działalności Podwodnej