Nurkowy Park Archeologiczny w Zatoce Puckiej? Wywiad z Krzysztofem Wnorowskim

Dodane przez Wojciech Zgoła Styczeń 30, 2017 14:17

Nurkowy Park Archeologiczny w Zatoce Puckiej? Wywiad z Krzysztofem Wnorowskim

Wojciech Zgoła w rozmowie z Krzysztofem Wnorowskim z Centum Nurkowego Tryton z Gdańska, gorącym zwolennikiem powstania Parku Archeologicznego w Zatoce Puckiej.

WZ: Krzysztof, w obrębie Zatoki Puckiej znajduje się wczesnośredniowieczna, słowiańska osada. Dowiedzieliśmy się, że ma tam powstać coś w rodzaju Parku Archeologicznego

KW: Zgadza się. Jest pomysł na stworzenie takiego miejsca, w którym zwykły nurek z podstawowym certyfikatem będzie mógł zejść pod wodę i popatrzeć na fragmenty historii

unnamed

WZ: Skąd w ogóle pomysł na park?

KW: Do tego trzeba pasjonatów. Jednym z nich jest Iwona Pomian, dbająca o zachowanie takich pozostałości, jako dobra kulturowego. Do tego potrzeba również wsparcia ze strony władz. W przypadku Pucka dobrze trafiliśmy, bo p. Burmistrz Hanna Pruchniewska jest osoba bardzo dynamiczną i otwartą. Chce zachęcić turystów do przyjeżdżania nad Zatokę Pucką. No i trzecią osobą jestem ja, jako przedstawiciel „braci nurkowej”

WZ: Czyli pomysł na Park Archeologiczny został przyjęty przez władze bardzo dobrze?

KW: Tak. Znalazł się wyremontowany budynek. Jest w nim salka i miejsce na sprzęt nurkowy. W przyszłości myśli się o wystawie multimedialnej przybliżającej historie miejsca

unnamed-2

WZ: Brzmi ciekawie. Chyba każdy lubi odkrywać zatopioną historię. Każdy wrak, drewniany pal, militaria, czy fragment ceramiki, ma przecież swoją własną opowieść. Powiedz Krzysztof, jak będzie wyglądać samo nurkowanie od strony technicznej?

KW: Wspomniana osada znajduje się około 100 metrów od brzegu. Nurkowie będą transportowani łodzią bezpośrednio do miejsca nurkowego. Całość będzie oporęczowana …

WZ: Co się znajduje pod wodą i czy będzie tam można nurkować samodzielnie?

KW: Generalnie na obszarze osady znajdują się jej drewniane elementy. Głębokość w tym miejscu dochodzi do zaledwie kilku metrów. Pamiętajmy jednak, że w okresie letnim widoczność spada znacznie i dlatego liczymy na nurkowanie po poręczówce. Czy będzie można nurkować samodzielnie? Myślę, że jak najbardziej, jednak pod pośrednim nadzorem.

unnamed-3

WZ; To znaczy?

KW: Nurkowie, którzy będą chcieli zanurkować na terenie Parku Archeologicznego będą mogli uczynić to, jedynie z tego miejsca i z pokładu naszej łódki, jednak bez przewodników pod wodą.

WZ: Kiedy otwarcie?

KW: Nie jestem w stanie podać żadnej konkretnej daty. Jeśli wszystko ułoży się pozytywnie, mamy tam wejść w czerwcu 2017 roku.

WZ: Redakcja D24 trzyma kciuki i prosimy o dalsze informacje, by przekazać je naszej społeczności

KW: Jasna sprawa!

Dodane przez Wojciech Zgoła Styczeń 30, 2017 14:17

3 komentarze

 1. Bob Styczeń 30, 18:02

  Pomysł fajny. Ale dodajmy,że być może Tryton jako baza nurkowa będzie jedyną do obsługi tego parku,wtyk samym bedzie dyktowala ceny. Być może zaporowe.

  • ujacek Styczeń 30, 20:44

   Kto nurkował z Trytonem ten wie, że nie mają cen „zaporowych” (cokolwiek to znaczy). Przeciwnie – ceny np. za skorzystanie z ich macierzystej bazy nad Kłodnem są bardzo przyjazne. Myślę, że tu będzie podobnie. Krzysiek to nie tylko biznesmen, ale przede wszystkim pasjonat.

  • Krzysztof Wnorowski Luty 2, 09:14

   Pieniądze na projekt mają pochodzić z UE. Oznacza to że na czas działania projektu nurkowania tam ma być za free.
   Z uwagi na słowo „za free” pojawi się limitowana lista odwiedzających danego dnia. Lista będzie monitorowana przez Urząd Miasta Puck, podobnie z zapisami.

   Poczekajmy na finał. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony będziemy mieli bardzo oryginalne miejsce nurkowe.
   Trzymajcie kciuki !!! :)

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2020

Reklama
Reklama