W Kaliningradzie zatrzymano bandytów chcących wymusić haracz od płetwonurków

Dodane przez Jarosław Andrukajtis Grudzień 3, 2016 16:08

W Kaliningradzie zatrzymano bandytów chcących wymusić haracz od płetwonurków

Jak podała 30 listopada „Komsomolskaja Prawda”, w Kaliningradzie policja zatrzymała dwóch podejrzanych o napaść na płetwonurków niedaleko wsi Primorie na półwyspie Sambijskim. Do zdarzenia doszło 21 listopada, kiedy na wybrzeże zajechała kolumna samochodów prestiżowych marek, wypełnionych umięśnionymi młodymi ludźmi.

Po wyjściu z samochodu jeden z nich wyciągnął pistolet TT i oddał kilka strzałów w powietrze. Następnie oznajmił grupie płetwonurków poszukujących bursztynu w pobliskich wodach, że od tej pory, o ile chcą tu nurkować, każdy z nich musi płacić 10 tysięcy rubli miesięcznie (tj. około 660 zł).

Jak poinformował kaliningradzki oddział Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, bandyci prawdopodobnie byli niedoinformowani i przeliczyli się. Zbieranie bursztynu dozwolone jest zarówno na lądzie jak i pod wodą. Warunkiem dopuszczającym zbieranie jest nieużywanie specjalistycznego sprzętu do eksploatacji i nie naruszanie terenu.

kaligangsta002

Dlatego też jeden z napadniętych płetwonurków złożył oficjalne zgłoszenie na policję. Podano też numery rejestracyjne samochodów. Policji udało się zatrzymać jeden z samochodów – luksusowy mercedes wyprodukowany w 2015 roku. Zatrzymano kierowcę i dwóch pasażerów. W środku znaleziono pistolet TT, co prawda przerobiony na broń gazową, jednak mimo wszystko groźny. Postępowaniem zajęli się funkcjonariusze oddziału do walki ze zorganizowaną przestępczością obwodowego oddziału MSW.

30 listopada sąd w Swietłogorsku wydał nakaz zatrzymania w areszcie dwóch podejrzanych, 40-letniego kierowcy oraz 23-letniego pasażera. Obydwu postawiono zarzuty z kodeksu karnego FR „Wymuszenie popełnione przez zorganizowaną grupę przestępczą” Zatrzymanym grozi za to 7 lat pozbawienia wolności.

Okolice wioski Primorie są chętnie odwiedzane przez płetwonurków, z racji możliwości znalezienia na dnie morza bursztynu. Półwysep Sambijski jest miejscem, gdzie bursztyn występuje w bardzo dużych ilościach. Niedaleko Primoria znajduje się miasteczko Jantarnyj, gdzie działa jedyna na świecie kopalnia bursztynu.

Część kopalni wyeksploatowana w latach ’70 XX wieku została zalana wodą i jest świetnym miejscem do nurkowania. Cena kilograma bursztynu jest dziś wyższa niż kilograma złota. Odwiedzając Obwód Kaliningradzki pamiętajmy jednak, że obowiązuje całkowity zakaz wywozu nieobrobionego bursztynu z Federacji Rosyjskiej.

Źródło www.kaliningrad.kp.ru

Dodane przez Jarosław Andrukajtis Grudzień 3, 2016 16:08

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama