Nie żyje Enzo Maiorca

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 14, 2016 11:21

Nie żyje Enzo Maiorca

W wieku 85 lat zmarł legendarny włoski freediver i nurek Enzo Maiorca. Był pierwszym człowiekiem, który przekroczył głębokość 50 metrów, nurkując na wstrzymanym oddechu. W masowej świadomości zawsze będzie kojarzony z filmem „Wielki Błękit”, gdzie w jego rolę wcielił się Jean Reno.

Enzo Maiorca urodził się 1931 roku na Sycylii. Już będąc kilkuletnim chłopcem nauczył się pływać i całe swoje życie był mocno związany z wodą. Odszedł 13 listopada w swoich rodzinnych stronach na południu Włoch.

foto016

Kiedy w 1961 roku zanurzył się na głębokość 50 metrów, nie tylko udowodnił, że jest to możliwe, ale także obalił teorie lekarzy, zgodnie z którymi ciśnienie na tej głębokości miałoby doprowadzić do zapadnięcia się klatki piersiowej i śmierci. Po zejściu na głębokość, która miała być niemożliwa do osiągnięcia nie zatrzymał się. Jego życiowym rekordem był wynik 101 metrów, osiągnięty w wieku… 57 lat! Dokładnie w roku 1988…

… To właśnie w tym toku premierę miał film, dzięki któremu przeniknął do masowej świadomości. Chodzi oczywiście o dzieło Luca Besson – „Wielki Błękit”, gdzie w rolę Enzo wciela się Jean Reno. Jednak mimo powszechnych zachwytów nad tym obrazem, on sam miał o nim bardzo złe zdanie.

„Luc Besson to świetny reżyser. Ale kiedy kręcił ”Wielki Błękit” był jeszcze bardzo młody i poddał się wpływowi starszego od niego Mayola, współreżysera filmu. Ten roztoczył przed nim wizję Maiorki-złodzieja, pożeracza spaghetti alle vongole, z wąsatą matką – tyranem, w dodatku tłustą. Proszę zapomnieć o ”Wielkim Błękicie”” – powiedział Maiorca

Dzieło duetu Besson – Mayol uważał za na tyle szkalujące i krzywdzące, że doprowadził do sądowego zakazu jego emisji w całych Włoszech. Dopiero w 2002 roku (rok po śmierci Mayola), po wycięciu paru scen i ponownym montażu, film zagościł na ekranach włoskich kin z błogosławieństwem Enzo Maiorci.

Foto: enzomaiorca.it

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 14, 2016 11:21
Napisz swój komentarz

Brak komentarzy

W tej chwili brak komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszym który skomentuje ten artykuł.

Napisz swój komentarz
Pokaż komentarze

Napisz swój komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany
Pola z gwiazdką są wymagane *

five × one =

nurkowyswiat

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 3
DAN polisa 2
DAN polisa 1

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2017

Sortowanie

Brak wydarzeń

DAN Top 2
DAN Top 1