Niezwykła „ośmiornica” napotkana na głębokości 900 metrów – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 31, 2016 12:25

Niezwykła „ośmiornica” napotkana na głębokości 900 metrów – video

W czasie kolejnej wyprawy w głąb oceanów naukowcy z Nautilus Live napotkali niezwykłego mieszkańca głębin, którego internauci zdążyli już uznać za najsłodszą ośmiornicę na świecie. Sami badacze komentujący przekaz na żywo nie mogli się powstrzymać od porównań wyglądu niezwykłego stworzenia do postaci rodem z kreskówek.

Zespół Nautilusa napotkał to charakterystyczne zwierzątko w wodach niedaleko wybrzeża Kalifornii, na głębokości 900 metrów. Fioletowa istota to w rzeczywistości rosia pacifica zwana też z angielskiego stuby squid. W rzeczywistości nie jest ośmiornicą, a bliżej jej do innych mięczaków – mątw. Nie mniej pomijając te detale, trzeba przyznać, że fioletowy mieszkaniec głębin dla laika wydaje się być małą słodką ośmiorniczką.

Przedstawiciele napotkanego gatunku żyją na dnie morskim. W poszukiwaniu pożywienia zagrzebują się w nim, pozostawiając ponad powierzchnią jedynie charakterystyczne oczy, którymi wypatrują krewetek i małych ryb, stanowiących ich główny pokarm. Spotkanie z nimi w ich naturalnym środowisku należy do wyjątkowo rzadkich.

Przedstawiciele gatunku rosia pacifica występują w wodach Północnego Atlantyku od Japonii do wybrzeży Kalifornii. Najczęściej zamieszkują dno morskie w okolicach głębokości 300 metrów, ale niejednokrotnie natrafiano na te niezwykle barwne stworzonka na głębokości blisko 1000 metrów.

Jeżeli chcecie śledzić transmisje na żywo, prowadzone wprost z oceanicznych głębin, to polecamy odwiedzać stronę Nautilus Live. Znajdziecie na niej również masę materiałów video oraz zdjęć dokumentujących napotkane istoty czy badane wraki – również te położone daleko poza limitami w jakich mogą poruszać się nurkowie.

Źródło: nautiluslive.org

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 31, 2016 12:25

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama