Rekordowe nurkowanie i eksploracja w albańskiej jaskini Viriot – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 25, 2016 16:57

Rekordowe nurkowanie i eksploracja w albańskiej jaskini Viriot – video

Krzysztof Starnawski eksplorujący w ostatnich dniach albańską jaskinię Viriot osiągnął jej dno zanurzając się na głębokość 278 metrów! Tym samym poprawił swój własny rekord Polski w nurkowaniu jaskiniowym, ustanowiony podczas zanurzenia w Hranickiej Propasti, kiedy zanurkował na głębokość 265 metrów.

Starnawski przeprowadził również najgłębsze udokumentowane do tej pory nurkowanie jaskiniowe z użyciem CCR. Polak zbliżył się również do rekordu świata – 282,6 ustanowionego przez Nuno Gomesa, podczas nurkowania w najgłębszej zalanej jaskini na Ziemi – Boesmansgat w RPA.

Niestety jaskinia Viriot okazała się płytsza od tej, w której swój rekord ustanowił Nuno Gomes. W innym wypadku zapewne mielibyśmy nowy rekord świata, którego ustanowienie wiązałoby się również z deklasacją Boesmansgat, jako najgłębszej zalanej jaskini znanej człowiekowi.

To jednak nie koniec wyczynów „okołorekordowych”. Nurkując na głębokość 278 metrów z wykorzystaniem obiegu zamkniętego popularny „Starnaś” zbliżył się również do swojego personalnego rekordu głębokości na CCR, który ustanowił w 2011r – 283 metry i który wówczas był rekordem świata (obecnie jest to 290 m ustanowione przez Willa Goodmana w 2014r.)

starnawskioviriot02

Nie obyło się jednak bez problemów, które nie pozwoliły na prowadzenie w bezpieczny sposób dalszej eksploracji. Mimo osiągnięcia dna i wypłycania się jaskini, to wciąż nie koniec tajemnic czekających na odkrycie w Viriot.

starnawskioviriot

W trakcie eksploracji prowadzonych w Albanii naszego rodaka wspierał zespół, w skład którego weszli:

Anna Ciura
Sławek Paćko
Tomasz Zapiór
Paweł Zapiór
Jarek Macedoński
Michał Marek
Witek Skrodzki
Grzegorz Herman

Źródło: facebook.pl/dual.rebreather, rmf24.pl

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 25, 2016 16:57

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2020