Już za 5 dni – 15 lutego 2015r. rozpocznie się Cazadero Diving Expedidion 2016. Jest to wyprawa zorganizowana przez Polaków, której głównym celem jest ustanowienie rekordu świata w nurkowaniu wysokogórskim. Oprócz samego rekordu, uczestnicy ekspedycji dokonają również eksploracji argentyńskiego jeziora Cazadero – najwyżej położonego zbiornika wodnego na świecie.
W najbliższy poniedziałek Marcel Korkuś i Bartosz Wnęk rozpoczną swoją wyprawę, której cel znajduje się na szczycie andyjskiego wulkanu Cerro Tipas (6658 m n.p.m.), na wysokości 5990 metrów. Jezioro Cazadero jest tym samym najwyżej położonym zbiornikiem wodnym na Ziemi. Jego wymiary to 210 metrów długości i 90 metrów szerokości. Głębokość akwenu nie jest znana, jednak członkom ekspedycji do ustanowienia rekordu Guinnessa wystarczy 5 metrów głębokości, na których trzeba będzie spędzić 20 min.
„Na Cazadero spodziewamy się również lodu. Jesteśmy przygotowani jednak na wszystko”
Sama wyprawa zaplanowana jest na ok. 3 tygodnie. Pierwsze 2 tygodnie zostaną poświęcone na aklimatyzację i dotarcie do jeziora, natomiast w 3 tygodniu zostanie podjęta próba zanurzenia i pobicia dotychczasowego rekordu, który… należy również do Polaków i został ustanowiony w zeszłym roku przez uczestników Nevado Tres Cruces 2015 MedExpedition i wynosi 5915 m n.p.m.
Można pokusić się wręcz o stwierdzenie, że nurkowanie wysokogórskie jest domeną naszych rodaków. Oprócz wspomnianych wyżej wypraw członkowie Medexpedition w 2012 r. przeprowadzili nurkowanie na wysokości 5715 m n.p.m. w jeziorze El Lago de los Polacos znajdującym się na wulkanie Ojos del Salado. W naszych archiwach znajdują się również teksty opisujące projekt Kamila Iwankiewicza – Korona Jezior Ziemi. W ramach szeregu ekspedycji Kamil zaplanował nurkowania w najwyżej położonych zbiornikach wodnych na każdym z kontynentów.
„Cała nasza kilkutygodniowa akcja górska będzie odbywała się z dala od cywilizacji i zasięgu telefonii komórkowej. W związku z tym będziemy uzależnieni od pozyskiwania energii elektrycznej przy pomocy panelu słonecznego. Energia zgromadzona w ciągu dnia będzie nam potrzebna do ładowania: czołówek, kamer gopro, lustrzanek, dwóch GPS-ów, spota, komputera nurkowego oraz oczywiście telefonu satelitarnego, żeby móc Was codziennie informować o naszych działaniach górsko – nurkowych”
Marcel Korkuś
Organizator i kierownik ekspedycji Cazadero Diving Expedition 2016. Instruktor nurkowania IANTD, płetwonurek full trimix z nurkowaniami poniżej 100 metrów. Certyfikowany płetwonurek w PADI, CMAS, IANTD oraz TDI. Absolwent Akademii Morskiej, specjalista z zakresu szeroko pojętego ratownictwa morskiego. Oficer nawigator z doświadczeniem na największych statkach specjalistycznych świata. Ratownik WOPR odznaczony GRATIA MAIOR za poszukiwanie i wydobywanie topielców oraz srebrną odznaką WOPR za zasługi.
Bartosz Wnęk
Wspinacz, alpinista, należący do Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego i od kilku lat również członek jego zarządu. Pasjonuje się każdym typem działalności górskiej, od wejść na wysokie góry, przez bouldering i drytooling po wspinaczkę hakową. Pracuje jako alpinista przemysłowy. Z pasji również filmowiec, założyciel firmy Showtime Studio.Bartosz Wnęk
Wspinacz, alpinista, należący do Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego i od kilku lat również członek jego zarządu. Pasjonuje się każdym typem działalności górskiej, od wejść na wysokie góry, przez bouldering i drytooling po wspinaczkę hakową. Pracuje jako alpinista przemysłowy. Z pasji również filmowiec, założyciel firmy Showtime Studio.
Specjalnie dla naszych czytelników, jako patron medialny wyprawy, będziemy na bieżąco prowadzić relację z postępów, jakie będą czynić uczestnicy Cazadero Diving Expedition 2016. Wszystkie informacje, które dotrą do nas z Argentyny postaramy się niezwłocznie zamieszczać na naszych łamach!
Źródło: Organizator