Kolejnym sprzętem, jaki trafił w ręce naszych redakcyjnych testerów jest bardzo ciekawe skrzydło X-deepa o nazwie Ghost. Sprzęt już na pierwszy rzut oka cechuje się świetnym i przemyślanym wykonaniem i bardzo precyzyjnym wykończeniem. Posiada wiele ciekawych rozwiązań, które czynią z niego bardzo ciekawą alternatywę przy wyborze i zakupie BCD do pojedynczej butli.
W ostatnich dniach mieliśmy w klubie okazję przetestować bardzo lekkie skrzydło marki X-deep, dedykowane do nurkowania z pojedynczą butlą. Sprzęt na pewno jest godzien uwagi, a kilka spostrzeżeń po nurkowaniu w nim znajdziecie poniżej.
Na pierwszy rzut oka BCD wykonane zostało bardzo trwale i solidnie. Stylistyka oszczędnej w wadze płyty robi duże wrażenie. Uprząż umożliwia indywidualne dopasowanie całości do nurka, dzięki zastosowanemu systemowi pasów na klamrach przesuwnych. Zamontowanie na obu pasach naramiennych klamer, bardzo ułatwia zarówno ubieranie sprzętu jak i wydostanie się z całości po zakończonym nurkowaniu.
W testowanym skrzydełku rzuca się w oczy zastosowany bardzo ciekawy króciec do węża inflatora, który wyprowadza powietrze z najwyższego punktu kompensatora.
Ciekawy kształt skrzydła, ma według konstruktorów ułatwiać utrzymywanie się nad powierzchnią wody, ponieważ znaczna część objętości skrzydła jest na dole. No cóż, istotnie nurkowanie w X-deepie to frajda. Skrzydełko jest bardzo lekkie. Waga z adapterem i D-ringami, bez pasów utrzymujących butlę wynosi zaledwie 2,495 kg.
Dopasowanie sprzętu i ewentualne korekty pod wodą są bezproblemowe. W konfiguracji z butlą 15 l, wszystko było ok. Jednak zastosowanie niskiej butli o pojemności 12 l, mogłoby grozić uszkodzeniem dolnej części powłoki worka. Niemniej konstrukcja skrzydełka dedykowana do podróży i nurkowania w bazach komercyjnych raczej ogranicza takie zestawienie. W większości baz do dyspozycji mamy “wysokie” 12 – stki.
Jeżeli chodzi o samą uprząż, to zastosowano bardzo wygodny pas kroczny wyprowadzony na plecach z dwóch punktów zaczepienia. Do utrzymania i pełnego ustabilizowania butli 15 l wystarczył w zupełności 1 pas.
Na zakończenie należy również wspomnieć o wyjątkowo małych oporach hydrodynamicznych, uzyskanych w tym modelu, głównie dzięki wspomnianej już konstrukcji worka.
Ghost to świetne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób które cenią sobie wygodę ubierania i niewielkie gabaryty oraz niską wagę. Na pewno świetnie sprawdzi się w podróżach dalekich, jak i bliskich. Cała konstrukcja jest przemyślana i wykonana z dbałością o detale, a przy okazji co i rusz odkrywamy jakiś smaczek, który poprawia komfort korzystania z tego skrzydła. Uważam, że generalnie sprzęt godzien jest polecenia dla wszystkich.
Lwią część testów przeprowadził dla nas (oraz przekazał wiele cennych uwag) Sebastian Łepkowski z Klubu Płetwonurków „Płetwal” w Giżycku. Sebastian jest bardzo doświadczonym nurkiem z wieloletnim stażem instruktorskim oraz fanatykiem testowania nowych rozwiązań sprzętowych, jak i nurkowania w sprzęcie retro.