Udało się nagrać jedno z najbardziej tajemniczych zwierząt na ziemi – walenia skrytego, znanego również jako wieloryba Omura (Balaenoptera omurai). Zwierzę znane naukowcom od 2003r, po wielu latach udało się wyśledzić i sfilmować w wodach w pobliżu Madagaskaru.
„W ostatnich latach było wiele relacji o obserwacjach płetwali skrytych, ale ani jedna z nich nie była udokumentowane. Te walenie żyją w bardzo oddalonych od lądu częściach morza i trudno je zauważyć z powodu niewielkich rozmiarów, a do tego nie wypuszczają one fontann wody” – tłumaczy Salvatore Cerchio, biolog morski z Woods Hole Oceanographic Institution.
Wciąż pozostaje długa lista pytań dotyczących tych tajemniczych zwierząt. Do niedawna jeszcze brane były za młode osobniki innego gatunku – płetwala Bryde’a, głównie z uwagi na niezbyt duży rozmiar, dorosły waleń skryty osiąga ok. 10 metrów długości. Rozmiar, jak i fakt, że komunikują się dużo ciszej niż inne osobniki sprawiły, że są one dużo trudniejsze do namierzenia.
Populacja odkryta koło Madagaskaru liczy ok. 25 osobników, jednak nie można stwierdzić jednoznacznie, ile wielorybów Omura zamieszkuje naszą planetę. Najprawdopodobniej wschodnie wybrzeże Afryki jest miejscem, gdzie ten wieloryb się rozmnaża.
Dzięki dotychczasowym badaniom udało się ustalić, że płetwale skryte są blisko spokrewnione z płetwalami błękitnymi, są koloru szarego z białą plamą na szczęce i ciałem pokrytym jasnymi i ciemnymi pasami oraz, że żywią się planktonem.
Teraz zespół badawczy w skład którego wchodzi wspomniany już Salvatore Cerchio, będzie chciał jeszcze dokładniej poznać tego tajemniczego fiszbinowca oraz ustalić, czy jest on zagrożony wyginięciem.
Waleń skryty po raz pierwszy zostało opisany zaledwie 12 lat temu w 2003r, przez trzech japońskich badaczy – Shiro Wada, Masayuki Oishi oraz Tadasu K. Yamada. Również wtedy ich praca na ten temat została opublikowana w listopadowym numerze magazynu „Nature”. Przez kolejne 3 lata trwała dyskusja czy badacze nie są w błędzie, polegając jedynie na cechach morfologicznych, jednak testy DNA z 2006r. potwierdziły, że jest to odrębny gatunek.
Źródło: national-geographic.pl