Turcja: Zatopiona bazylika z IV w. zostanie podwodnym muzeum – video

Dodane przez Redakcja D24 Listopad 6, 2015 16:18

Turcja: Zatopiona bazylika z IV w. zostanie podwodnym muzeum – video

Tureckie media donoszą, że starożytna bazylika zatopiona w wodach tureckiego jeziora Iznik zostanie podwodnym muzeum. Obiekt został odkryty dwa lata temu dzięki zdjęciom lotniczym wykonanym przy wyjątkowo niskim poziomie wody. Dziś, prawie dwa lata po zlokalizowaniu pozostałości zabytkowej budowli, jesteśmy świadkami otwarcia kolejnego rozdziału w jej długiej historii.

Przeczytaj o okolicznościach odkrycia zatopionej bazyliki. 

Bazylika zlokalizowana jest w północno-zachodniej części Turcji, gdzie spoczywa tuż pod powierzchnią wody w jeziorze Iznik. Budowla pochodzi z czasów bizantyjskich i na dnie jeziora znalazła się w wyniku trzęsień ziemi, które w tym regionie nie należą do rzadkości. Jej odkrycie uznano za jedno z dziesięciu najważniejszych odkryć archeologicznych 2014r.

Przeprowadzono już prace na powierzchni i pod wodą, mające ułatwić obsługę ruchu turystycznego w tym miejscu. Dzięki podjętym działaniom obiekt ma być zabezpieczony tak, by nie doznać uszczerbku w trakcie zwiedzania.

Ostatnim etapem prac jest nadanie całości odpowiedniego wyglądu. Zanim jednak budynek zostanie udostępniony dla szerokiej publiczności, jego okolica zostanie jeszcze raz dokładnie przebadana pod kątem innych znalezisk archeologicznych.

Prowincja Bursa to jedne z najważniejszych miejsc dla chrześcijaństwa w całej Turcji. Iznik zwany w starożytności Nikaja lub Nikea, był miejscem w którym odbył się pierwszy sobór powszechny. Co ciekawe, ruiny pałacu wzniesionego przez Konstantyna I Wielkiego, gdzie obywał się sobór, również znajdują się w wodach tego samego jeziora.

Źródło: hurriyetdailynews.com

Dodane przez Redakcja D24 Listopad 6, 2015 16:18

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2019

Sortowanie
28Lut - 3MarLut 2810:00Mar 3Targi Nurkowe - X Edycja
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
22Mar - 23Mar 2209:00Mar 23Głębiny - Festiwal Filmów Nurkowych