We współpracy ze Stowarzyszeniem Ziemi Polickiej „Skarb”, nurkowie z firmy No Gravity oraz Gralmarine (która zapewniła możliwość skorzystania z robota podwodnego typu ROV) podjęli się podwodnej inspekcji zalanych podziemi fabryki benzyny syntetycznej w Policach.
Na rozległym terenie, do dzisiaj znajdują się ruiny budynków, sztolni i nieodkrytych oraz niezbadanych tuneli. Trzy z tych tuneli zostały odwiedzone przez wspomnianą ekipę eksploratorów.
Jako pierwsze miejsce trzyosobowy zespół nurkowy spenetrował o godz. 10.00 zalany korytarz. Podczas nurkowania za pomocą kamery zostały udokumentowane opisy na ścianach korytarzy znajdujących się pod wodą oraz to, co stanowi powojenne pozostałości.
Między innymi natrafiono na maski przeciwgazowe, pozostałości rzeczy wykorzystywanych przez robotników pracujących w fabryce i wiele innych przedmiotów, które było trudno zidentyfikować pod wodą, a które niestety po podniesieniu rozpadały się.
O godzinie 12:00 grupa eksploratorów udała się do drugiego podwodnego tunelu, który znajduje się w pobliżu ruiny elektrowni zasilającej niegdyś teren fabryki. Zespół nurków nie podjął się nurkowania w tym tunelu ze względu na intensywną woń ropy, wydobywającej się z wody. Przeprowadzono jedynie dokumentację fotograficzną.
Ostatnie miejsce było eksplorowane z wykorzystaniem wspomnianego robota ROV, dostarczonego przez firmę Gralmarine. Dzięki temu uzyskano dokładny zarys podziemnych korytarzy, znajdujących się w tym miejscu.
Oczywiście w zalanych pomieszczeniach ostały się rzeczy z okresu wojny. Zatopione podziemia fabryki nie były dotąd inwentaryzowane w tak profesjonalny sposób. Oficjalne przedstawienie wyników nastąpi w najbliższym czasie, podczas jednej z prelekcji organizowanych przez Stowarzyszenie Ziemi Polickiej „Skarb”.
Historia fabryki w pigułce
Fabryka benzyny syntetycznej w Policach była niemiecką fabryką (Hydrierwerke Pölitz AG), która działała w latach 1938-1945. Służyła ona głównie do produkcji benzyny lotniczej i lubrykantów, przeznaczonych głównie na potrzeby Luftwaffe.
Zakłady zajmowały łącznie powierzchnię 200 hektarów. Do obsługi tak ogromnego kompleksu zatrudniano robotników cywilnych, pracowników przymusowych, jeńców wojennych, oraz więźniów z obozu koncentracyjnego.
Ocenia się, że w czasie II Wojny Światowej z głodu, chorób, wycieńczenia pracą oraz w wyniku okrucieństwa zginęło tu około 13 tys. ludzi. Głównie Polaków.
Hydrierwerke Pölitz AG do końca wojny była wielokrotnie bombardowana przez lotnictwo alianckie. W kwietniu 1945r. do zrujnowanego nalotami zakładu weszli Sowieci, którzy do 28 września 1946r. demontowali obiekt.
W latach 60-tych i 70-tych XX wieku, na terenie ruin Hydrierwerke utworzono obiekty wojskowe. Składnicę paliw oraz zakłady remontowo-budowlane. Od początku lat ’90 XX w. teren ten jest ogólnodostępny. W 2008r. utworzono tu obszar Natury 2000 — Police kanały (PLH320015).
Informacje o stowarzyszeniu
Celem Stowarzyszenia Ziemi Polickiej „Skarb” jest propagowanie i ochrona walorów historycznych oraz dóbr kulturowych i zabytków powiatu polickiego. Stowarzyszenie opiekuje się terenem fabryki benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz AG.
W każdą sobotę o godzinie 13:00 oprowadzają wycieczki po ruinach fabryki, w trakcie których zapoznają uczestników z historią, mitami i legendami krążącymi na temat tego tajemniczego miejsca. Oprócz tego prowadzą muzeum, w którym kolekcjonują pamiątki z przeszłości. Biorą też czynny udział w konferencjach, zebraniach i sympozjach poświęconych historii, krajoznawstwu, turystyce i przyrodzie. Organizują również zajęcia popularyzujące historię i walory przyrodnicze naszego regionu.
Wycieczki
W każdą sobotę o godzinie 13:00 organizowana jest wycieczka z przewodnikiem po starej fabryce benzyny syntetycznej Hydrierwerke Politz AG.
Istnieje też możliwość uczestnictwa w wycieczkach, które są elementem zwiedzania muzeum. Muzeum otwarte dla zwiedzających: pon – czw, w godzinach 10.00 – 16.00. Wyjścia w teren o godzinie 10.00 i 13.00. Koszt uczestnictwa w wycieczce to nieobowiązkowa możliwość zakupu “cegiełki” o wybranej wartości (kilka nominałów do wyboru).
Zbiórka pod siedzibą stowarzyszenia (bunkier) Police, ul. Spółdzielcza 31
Plan wycieczki:
- zwiedzanie fabryki
- zejście do podziemi
- zwiedzanie wystawy stałej w siedzibie stowarzyszenia
- ognisko (prowiant własny)
- Czas trwania wycieczki: ok. 3 godziny
Dla przedszkoli, szkół i innych zorganizowanych grup wycieczkowych istnieje możliwość zwiedzania fabryki w tygodniu po wcześniejszym uzgodnieniu terminu pod nr tel. +48 508 825 665
Wycieczka odbywa się miejscami po trudnym nierównym terenie dlatego prosimy wszystkich uczestników o posiadanie podstawowego ekwipunku turystycznego w postaci lekkiego niekrępującego ruchów ubioru, wygodnego obuwia, dostosowanie ubioru do pory roku i pogody, w upalne dni zabranie napojów, zabezpieczenie się przed ugryzieniami owadów (komary, kleszcze).
Serdecznie Zapraszamy!
Źródło: Organizator