Brytyjski nurek został poparzony w wyniku eksplozji ogrzewania chemicznego

Dodane przez Redakcja D24 Sierpień 25, 2015 19:00

Brytyjski nurek został poparzony w wyniku eksplozji ogrzewania chemicznego

Gavin Anderson, 50 letni nurek z Wysp Brytyjskich uległ pod woda niecodziennemu wypadkowi. Został poparzony w wyniku eksplozji ogrzewania chemicznego (tzw heat pack), które miał umieszczone na plecach.

Poszkodowany zdecydował się z korzystać z tej formy ogrzewania, z uwagi na bolące go plecy. Nie przewidział, że sytuacja może zrobić się naprawdę bardzo groźna. Podczas przebywania ok. 50 metrów pod powierzchnia „heat pack” w kontakcie z mieszanką oddechową wzbogaconą w tlen, po prostu eksplodował.

W efekcie nurek doznał bardzo nieprzyjemnych poparzeń. Jak sam twierdzi, uratowało go jedynie zachowanie spokoju i właściwa reakcja. Aby uniknąć dodatkowych komplikacji, wynikających z nagłego wynurzenia się z głębokości ok. 50 m, Anderson postanowił przezwyciężyć ból i przeprowadzić 20-minutowe wynurzenie zgodnie z procedurami.

Cała sytuacja była wynikiem wentylacji suchego skafandra, mieszanką o zbyt dużej zawartości tlenu.

„Ta dość niezwykła sytuacja pokazuje jednak, że nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego co może nas spotkać pod wodą” – relacjonował sam poszkodowany.

Jak widać pod wodą może wydarzyć się absolutnie wszystko. Podobny problem na pewno nie zaistniałby u osób korzystających z niezależnego źródła inflacji suchego skafandra, w postaci tzw argonówki, wypełnionej sprężonym powietrzem atmosferycznym.

Źródło: dailymail.co.uk

Dodane przez Redakcja D24 Sierpień 25, 2015 19:00

2 komentarze

  1. jakm Sierpień 27, 09:16

    Jak sama nazwa wskazuje w agonówce jest argon !!!

    • Tomasz Andrukajtis Author Sierpień 27, 11:31

      A puszkę wynalazł Puszkin. Już pominę, że w tekście jak wół stoi „argonówki, wypełnionej sprężonym powietrzem atmosferycznym”, ale zapytam z ciekawości, ilu nurków znasz, którzy korzystają z tego drogiego i szlachetnego gazu? I ile miejsc w których zaopatrzysz się w argon na nurkowanie? Nie wiem skąd w ludziach bierze się chęć do pisania byle tylko pisać…

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2020