Pozostałości „podwodnego Stonehenge” odnaleźli archeolodzy 40 metrów pod powierzchnią, w wodach Morza Śródziemnego. Niezwykłe odkrycie struktur stworzonych przez człowieka sugeruje badaczom, że istniała tu nieznana starożytna cywilizacja, której kres istnienia położyła olbrzymia powódź.
Naukowcy niedaleko wybrzeży Sycylii znaleźli na dnie olbrzymi głaz obrobiony przez człowieka. Pierwsze przypuszczenia sugerują, że mógł to być kompleks religijny dawno zapomnianego kultu. Znalezisko ma 12 metrów wysokości i jest rozbite na dwie części. W monumencie znajdują się również 3 otwory, w tym jeden przebiegający od jednego do drugiego końca.
Wstępne ustalenia datują wiek znaleziska na… ponad 10tys. lat! Para badaczy, która dokonała tego odkrycia twierdzi, że jest to niezbity dowód na istnienie w tym miejscu znaczącej działalności człowieka. Jak twierdzą obszar nazwie Pantelleria Vecchia Bank, o którym mowa, był niegdyś wyspą usytuowaną w pobliżu Cieśniny Sycylijskiej.
Ich zdaniem odnaleziony monument może być starszy, niż wszystkie odkryte do tej pory zatopione miasta, budowle i miejsca kultu, które udało się odnaleźć.
Zvi Ben-Avraham. z Department of Earth Sciences na Tel Aviv University i Emanuele Lodolo z Istituto Nazionale di Oceanografia e di Geofisica Sperimentale (OGS) w Trieście twierdzą, że znalezisko to niezbity dowód wyrzucający do kosza wszystkie mity o prymitywnych społecznościach zamieszkujących te tereny w środkowej epoce kamienia tzw. mezolicie.
„Te znalezisko w wodach Cieśniny Sycylijskiej może w znaczący sposób poszerzyć nasza wiedzę o wczesnych cywilizacjach zamieszkujących okolice Morza Śródziemnego, a także na temat technologicznych możliwości, rozwoju i innowacyjności ludzi z czasów mezolitu.” – piszą badacze w tekście, który ukaże się we wrześniowym wydaniu Journal of Archaeological Society.
Odnaleziony monolit wykonany jest z pojedynczego kamiennego bloku. Konieczne było jego wydobycie, obrobienie, transport a także ustawienie w miejscu docelowym. To niezbicie dowodzi, jak zaawansowani technologicznie musieli być jego twórcy i jaką wiedzę inżynierską musieli posiadać.
Niestety badacze nie są jeszcze w stanie odpowiedzieć, w jaki sposób ówczesnym mieszkańcom tych terenów, udało się dokonać tego wszystkiego.
Źródło: sciencedirect.com