Na polskim rynku pojawił się nowy komputer nurkowy – Divesoft Freedom. Jak zapewnia producent urządzenie spełnia najwyższe standardy dla tego typu jednostek i niezależnie czy jesteśmy doświadczonym nurkiem technicznym, czy poruszającym się w limitach rekreacyjnych świeżakiem, będzie stanowił idealny dodatek, aby uczynić każde nurkowanie bardziej bezpiecznym i komfortowym.
W zależności od wybranej wersji Divesoft Freedom, będziemy mogli operować nawet na 9 różnych mieszankach gazowych. Od powietrza, przez nitrox aż po trimix. Nie zawiodą się również posiadacze rebreatherów, których liczba stale rośnie, a z uwagi na ceny helu, to właśnie obieg zamknięty wydaje się być kierunkiem, który obecnie rozwija się najprężniej. Dla tego typu jednostek również Divesoft przewidział dedykowaną wersję oprogramowania.
Bez wątpienia, to właśnie uniwersalność Divesoft Freedom jest cechą, która może skłonić wiele osób do zakupu. Nawet jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z nurkowaniem, to Freedom okazuje się ciekawym wyborem. Wraz z naszym rozwojem nurkowym, wzrostem umiejętności, doświadczenia i rozwijającą się konfiguracją sprzętową, możemy również rozwijać możliwości samego komputera.
Możliwe jest to dzięki systemowi aktualizacji, które można implementować w miarę potrzeb. Obecnie dostępnych jest 5 wersji softwarowych: Gauge, Basic Nitrox, Advanced Nitrox, Full Trimix oraz Closed Circut. Jak sami widzicie, przejrzysty podział uzależniony od naszego wyszkolenia i sprzętu, pozwala na dobranie odpowiedniej wersji. W zależności od tego jakiego przeskoku będziemy chcieli dokonać, cena aktualizacji będzie się wahać pomiędzy €110 – €450.
Sprawdzone rozwiązania i wytrzymałość
Inżynierowie z Divesoft zapakowali komputer w obudowę z aluminium, odporną na różnego rodzaju urazy mechaniczne, które mogą powstać w trakcie użytkowania czy transportu. Co się tyczy samego komputera nurkowego, to limit głębokości określono na 300 m, jednak aby zapewnić bezawaryjność, każda jednostka testowana jest pod ciśnieniem panującym na głębokości 600 m.
Divesoft Freedom korzysta z najbardziej sprawdzonego algorytmu Buhlmanna ZHL-16, który możemy spotkać np. w dobrze znanym VR3, Heinrichs/Weikamp – OSTC MK2, NHeO3 oraz wielu innych uznanych komputerach nurkowych.
Komputery Divesoft Freedom dostępne są bez problemu również na polskim rynku. Przedstawicielem firmy w naszym kraju jest Centrum Niezwykłych Nurkowań „Krokodyle” z Olsztyna. Zakupu można dokonać w ich sklepie internetowym lub bezpośrednio w centrum. Dla osób, które chciały by się zapoznać z komputerem bliżej i poczuć jego moc, wersja Advanced Nitrox dostępna jest do testów.
Częściowa specyfikacja
- Kolorowy wyświetlacz TFT ( obrazy najwyższej jakości)
- Wytrzymała obudowa z aluminium odporna an uszkodzenia mechaniczne
- Algorytm dekompresji ZHL-16 dla powietrza i nitrox’u
- Opcjonalne przystanki deep stop
- Wybór ostatniej głębokości przystanku (3/6m)
- Precyzyjny czujnik głębokości
- Łatwe w użyciu dwa przyciski sterowania
- Akumulator Li-Ion
- Elektronika najwyższej jakości przemysłowej i długiej żywotności
- Alarmy wibracyjne
- Kolorowe ostrzeżenia na wyświetlaczu
- Wbudowany zaawansowany dive planner
- Pięć ekranów przełączania podczas nurkowania, w tym graficzny profilu nurkowania
- Czujnik światła otoczenia i automatyczna regulacja światła
- Wskaźnik trybu
- Oddzielny tryb nurkowania freediving
- Tryby oznaczone kolorami dla łatwego rozpoznania
- Port USB
- Odwracalny wyświetlacz do lewej / prawej strony
- Gry dekompresyjne
- Maksymalna głębokość 300 m, komputery testowane są do ciśnienia, które panuje na głębokości 600 m
- Jednostki metryczne / imperialne
- Pasek tekstylny lub bungee
- Wetnotes.com aplikacja on-line do przesyłania danych, logowania nurkowanie i dzielenie się z innymi z licznymi funkcjami
Cena:
Basic Nitrox – 2117 PLN
Advanced Nitrox – 2697 PLN
Freedom Trimix – 3127 PLN