USA: Odkryto niezwykły wrak u wybrzeży Karoliny Północnej

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 20, 2015 20:07

USA: Odkryto niezwykły wrak u wybrzeży Karoliny Północnej

W trakcie ekspedycji badawczej, grupa naukowców skanująca dno przy wykorzystaniu sonaru, trafiła na wrak wcześniej nieznanej jednostki. Po przeprowadzeniu dokładniejszych badań i podjęciu z dna kilku artefaktów badacze przypuszczają, że pochodzi on z końca XVII w.

Cała ekspedycja prowadzona jest przed kadrę i pod szyldem trzech prestiżowych amerykańskich uczelni: Duke Univerity, North Carolina State University oraz University of Oregon. Do swojej dyspozycji badacze mają jednostkę Atlantis, należącą do Woods Hole Oceanographic Institution.

wrakusaduke003

Właśnie robot typu AUV w jaki wyposażona jest jednostka Atlantis, był pierwszym urządzeniem, któremu udało się zarejestrować nieznany wcześniej wrak. Całość miała miejsce podczas próby odnalezienia elementów cumowniczych, zarejestrowanych podczas ekspedycji w 2012r, które znajdowały się zaledwie 100 m od wraku!

Wśród odnalezionych na miejscu przedmiotów znajdują się m.in. żelazny łańcuch, drewniane elementy konstrukcji statku, czerwone cegły (prawdopodobnie z kuchennego pieca), szklane butelki, naczynia z ceramiki, metalowy kompas i kolejne urządzenie nawigacyjne, najprawdopodobniej sekstant lub oktant.

wrakusaduke001

Według dotychczasowych ustaleń wrak pochodzi końca XVIII lub początku XIX w, czyli tak naprawdę niemal z samych początków młodego kraju, jakim jest USA.

„To bardzo ekscytujące znalezisko oraz przypomnienie, że pomimo nieustannego rozwoju technologicznego, ocean wciąż skrywa wiele tajemnic.” – powiedziała dowodząca wyprawą Cindy Van Dover, dyrektor Duke University Marine Laboratory.

Informację o odkryciu wraku przekazano do NOAA. Teraz to właśnie ta organizacja w ramach programu Marine Heritage Program, będzie kontynuowała badanie znaleziska. Miejmy nadzieję, że dzięki kolejnym badaniom uda się ustalić z jaką jednostką mamy do czynienia i pewnego dnia poznamy jej historię.

Źródło: duke.edu

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Lipiec 20, 2015 20:07
Napisz swój komentarz

Brak komentarzy

W tej chwili brak komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszym który skomentuje ten artykuł.

Napisz swój komentarz
Pokaż komentarze

Napisz swój komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany
Pola z gwiazdką są wymagane *

20 + seven =

nurkowyswiat

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 2
DAN polisa 1
DAN polisa 3

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2017

Sortowanie

Brak wydarzeń

DAN Top 2
DAN Top 1